Złamania kości, PROFILAKTYKA OSTEOPOROZY, Mocne kości

Złamanie kości to całkowite przerwanie ciągłości kości. Złamanie może być wynikiem nagłego urazu, ale też złamanie kości może być objawem poważanych chorób kości.

Profilaktyka osteoporozy – mocne kości

„Wszyscy wiemy, że w przypadku obu płci rozmiary kości osiągają maksimum pod koniec wieku nastoletniego, ale mało kto wie, że gęstość masy kostnej osiąga swoje maksimum dopiero po 35 roku życia. Roczna skala demineralizacji kości po 40 roku życia wynosi 0.3 – 0.5% masy całego kośćca , a po menopauzie, gdy spada ilość estrogenu, kobiety zaczynają tracić masę kostną w szybszym niż dotąd tempie, tj. 7-9% rocznie. Z biegiem czasu tempo demineralizacji stopniowo się zmniejsza i w wieku 70-ciu lat kobiety tracą swoją masę kostną w tym samym tempie co mężczyżni.

Mimo, że postać kliniczna choroby osteoporoza dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety, o wiele częściej występuje ona u kobiet. Oprócz czynnika genetycznego należy uwzględnić fakt, że kobiety żyją dłużej niż mężczyżni i są ( przynajmniej w wieku starszym ) mniej aktywne fizycznie. Na kobiety znaczący wpływ wywiera poród i menopauza oraz fakt, że spożywają zwykle mniej wapnia, niż potrzebne jest to do utrzymania tkanki kostnej.Calcium_Magnesium_PLUS

Ciąża i karmienie piersią mogą prowadzić do spadku masy kostnej. Kobieta będąca w ciąży i w okresie karmienia znajduje się w szczególnej sytuacji. Jej organizm potrzebuje w tym okresie zwiększonej dawki wapnia i minerałów. Właściwie zbilansowana dieta dostarcza jej i dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych i mineralnych. W przypadku niedoborów wapnia diecie, uruchamiane są jego zapasy zmagazynowane w tkance kostnej matki, tak aby dziecko wraz ze spożywanym pokarmem otrzymywało nie zmienioną ilość tego pierwiastka. Karmienie piersią i ciąża nie zwiększają ryzyka osteoporozy u kobiet będących na diecie bogato witaminowej i mających wysoki wyjściowy poziom wapnia. Kobiety u których występował ciągły deficyt tego pierwiastka w diecie, mogą być zagrożone ryzykiem utraty masy kostnej podczas laktacji i ciąży i związanym z tym przyśpieszonym rozwojem osteoporozy w wieku późniejszym. Proponowaną metodą zapobiegającą temu zagrożeniu jest stosowanie przez kobiety w ciąży i w okresie karmienia diety o wysokiej zawartości wapnia i przyjmowania preparatów wapniowych.

Profilaktyka osteoporozy u dzieci

O stan kości należy dbać od najmłodszych lat. Dlatego dzieciom należy podawać produkt  Lion Kids+ witamina D , multiwitaminowe tabletki do ssania w kształcie zwierzątek, wzbogacone w witaminę D, niezbędną do prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Od tego jak zostaną ukształtowane w dzieciństwie i młodości zależy ich przyszły los. Oczywiście byłoby idealnie gdybyśmy o zdrowie kości naszych dzieci zadbali od najmłodszych lat i mieli na uwadze przez całe późniejsze życie. Niestety nawyki zdrowotne nie należą do częstych. Należy jednak podkreślić, że na działanie profilaktyczne nigdy nie jest za późno niezależnie od tego w jakim jesteśmy wieku. Nigdy nie jest za późno na modyfikację stylu życia, zmianę diety, czy kontrolną wizytę u lekarza. Pamiętać należy, że właściwie prowadzona profilaktyka osteoporozy jest skuteczna.Lion_Kids_+D

W przypadku gdy, rzeczywista konsumpcja wapnia jest niższa od zapotrzebowania organizmu, wówczas występuje ujemny bilans wapniowy. Oznacza to, że uzyskanie potencjalnej masy kostnej będzie niemożliwe lub już istniejąca masa kostna ulegnie zmniejszeniu. W codziennej diecie powinniśmy dostarczyć do organizmu 1000-1200 mg wapnia, ale z powodu przetworzonej żywności dostarczamy go tylko od 300-400 mg.

Pomyśl – jakie niedobory powstają w ciągu: dnia, tygodnia, miesiąca, lat!

Nasze serce, by prawidłowo funkcjonować potrzebuje wapnia, dlatego też jeśli mamy jego niedobory, organizm zużywa zasoby wapnia zgromadzone w kościach, w efekcie czego następuje zrzeszotowienie, czyli osteoporoza.

„Przeprowadzone w 1993 roku badania z udziałem 122 kobiet po menopauzie, co najmniej trzy lata spożywających średnio 750 mg wapnia dziennie wykazały, że suplementacja w ilości 1000 mg wapnia dziennie zredukowała demineralizację kośćca o 43% w porównaniu z kobietami zażywającymi placebo. Ponadto, suplementacja wapnia znacząco spowalniała demineralizację kości kręgosłupa i kończyn.”  Źródło:Nutrition & Health

Zródło:Nutrition & Health


Profilaktyka osteoporozy u dorosych

Aby zapobiec  osteoporozie i uniknąć problemów z nią związanych ( pękające kości, złamana noga czy złamana ręka, złamanie główki szyjki kości udowej, złamanie kości przedramienia itp.), musisz uzupełniać wapń w postaci suplementów żywieniowych.

W naszej ofercie produkt o nazwie Strong Bones, to zestaw wapnia w połączeniu z magnezem w idealnym stosunku 2 : 1. W tym połączeniu wapń nie będzie przyczyną tworzenia się kamieni nerkowych czy żółciowych- będzie działał na cały organizm i doskonale się wchłaniał.Strong_Bones

Strong Bones zawiera organiczny wapń z muszli ostryg morskich, co różni go od innych produktów wapniowych wytwarzanych na bazie kości zwierzęcych. Wapń i magnez są niezbędnymi składnikami budulcowymi organizmu. Brak wapnia może powodować również krzywicę, próchnicę i wadliwą pracę serca. Bywa przyczyną skurczów mięśni, a także zwiększa podatność na stresy, alergie i stany zapalne. Preparat ten występuje w postaci chelatowej co cechuje jego b. dobrą wchłanialność.

Magnez bierze udział w procesach wytwarzania energii, przemianie węglowodanów, tłuszczów i białka. Wraz z wapniem działa uspokajająco, przeciwdepresyjnie, poprawia pracę serca i układu krążenia. Większe dawki wapnia i magnezu zaleca się kobietom w ciąży, karmiącym, zażywającym tabletki hormonalne i kobietom po menopauzie.

Jak przyśpieszyć zrastanie się kości i co zażywać w profilaktyce osteoporozy czy istniejącej już osteoporozie?
Musisz dostarczyć wszystkie potrzebne składniki mineralne do odbudowy kości zażywając odpowiednie suplementy, które wzmacniają kruche, słabe kości i pomagają w ich odbudowie.
NOWOŚĆ !!! Calcium Magnesium Plus ( to połączenie aż 4 niezwykle ważnych składników: wapnia, magnezu, najaktywniejszej formy witaminy D3 (cholekalcyferolu) i witaminy K2 (MK-7)

lub  Strong Bones
Senior Formula
Power Mins
Omega 3
AC Zymes

Wit D
Witamina C Plus lub C 500/C 1000

Bee Power przyspiesza zrastanie kości

Wiele preparatów multiwitaminowych w swoim składzie zawiera potrzebne witaminy i minerały, w tym również wapń z magnezem w odpowiedniej proporcji 2:1. Preparaty te zawierają również wyciągi z roślin. Dodatek wyciągów roślinnych powoduje, że doskonale regulują procesy wewnętrzne organizmu i są dostosowane dla osób w zależności od wieku lub grupy krwi. Korzyści z zażywania tych suplementów to wzmocnienie organizmu, większa odporność, siła i witalność.

Do suplementów zawierających w swoim składzie wapń z magnezem w odpowiedniej proporcji 2:1 należą:

Strong Bones – wapń z magnezem

Calcium Magnesium Plus ( to połączenie aż 4 niezwykle ważnych składników: wapnia, magnezu, najaktywniejszej formy witaminy D3 (cholekalcyferolu) i witaminy K2 (MK-7)
Senior Formula – multiwitamina dla dorosłych
Full Spectrum – przeznaczony dla dzieci szkolnych i osób dorosłych
Menopausal Formula – pomoże Ci w trudnym okresie menopauzy.
Super Mega 50 (oferta zagraniczna) – polecany głównie w okresie dużych niedoborów witamin i minerałów oraz w czasie zwiększonej aktywności fizycznej.
Lion Kids+ witamina D – produkty przeznaczone dla przedszkolaków oraz dla dzieci wieku wczesnoszkolnego
New Life – preparat przeznaczony dla kobiet w ciąży i karmiących
Senior Formula – polecany głównie osobom w starszym wieku
Vital A, Vital B, Vital AB, Vital 0 – unikalny zestaw substancji odżywczych, dobranych pod kątem indywidualnych cech posiadaczy 4 różnych grup krwi.


SKLEP  >>>  TUTAJ


 

Lekarz radzi

„Mam 65 lat i jak dotąd nie miałem żadnych poważnych problemów zdrowotnych. Odżywiam się w miarę dobrze, chociaż niezbyt przepadam za nabiałem. Poza tym od młodości palę dużo papierosów. Po lekturze ostatniego CFNETinfo zastanawiam się, czy osteoporoza może dotyczyć również mężczyzn? Jeśli tak, to jak z nią walczyć?

Powszechnie uważa się, że osteoporoza to choroba starszych pań. Jednak wyniki coraz częściej wykonywanych badań densytometrycznych wskazują, że problem ten dotyczy również mężczyzn, chociaż przebiega u nich zwykle inaczej niż u kobiet. Zanik kostny jest u panów bardziej rozłożony w czasie i nie daje tak gwałtownych objawów klinicznych. Jest to głównie efekt różnicy w budowie kości obu płci.

Zazwyczaj u mężczyzn są one mocniejsze, mają grubsza warstwę korowa odpowiedzialną za wytrzymałość na urazy, a ponadto szczytowa masa kostna jest u nich na ogół znacznie wyższa niż u kobiet. Niestety, ale panowie nie zawsze wykorzystują w pełni „dar natur”. Często zapominają, że nikotyna niekorzystnie wpływa na komórki budujące kość (osteoblasty), a ponadto utrudnia powstawanie witaminy D i obniża poziom witaminy C w organizmie. Podobne efekty można zaobserwować przy nadużywaniu alkoholu, który niszczy osteoblasty, przyspiesza wydalanie wapnia z moczem, upośledza tworzenie witaminy D oraz wchłanianie witamin z grupy B, C, magnezu i cynku. Na stan naszego kośćca niekorzystnie wpływają także złe nawyki żywieniowe oraz mała aktywność fizyczna. Ponadto niszczenie tkanki kostnej przyspieszają przewlekłe choroby oraz przyjmowanie różnego rodzaju leków. W efekcie osteoporoza to coraz większy problem u coraz młodszych panów.

Jedyna skuteczna metoda walki z tą choroba jest profilaktyka. Tylko prawidłowa dieta, zwiększona aktywność fizyczna, unikanie zgubnych nałogów oraz stosowanie suplementów diety naturalnego pochodzenia może zmniejszyć zachorowalność na osteoporozę, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet.”

 

lek. med. Małgorzata M.
CaliNews

Recent Posts