WRZODY żołądka, Choroba wrzodowa a grupa krwi

Intensywne tempo życia, ogromne napięcie, jakie towarzyszy nam każdego dnia sprawia, że coraz częściej odżywiamy się nieregularnie, przypadkowo. Mało kto zastanawia się nad tym, jakie będą efekty takiego stylu życia. A szkoda – nieprawidłowe nawyki żywieniowe, wysoko przetworzona żywność oraz zanieczyszczenie środowiska wywołują ogromne spustoszenie w naszym organizmie. Obecnie wzrasta liczba osób cierpiących z powodu różnych dolegliwości pokarmowych, a większość z nich to ludzie młodzi, w okresie pełnej aktywności życiowej i zawodowej.

SEZON NA… WRZODY

Sezonowa choroba

Prawie każdy z nas odczuwa czasem dyskomfort w okolicy nadbrzusza – pieczenie, ssanie lub nawet ból. Często zadajemy sobie wtedy pytanie: „Czy to już choroba wrzodowa czy tylko niestrawność?” Statystyki podają, że z powodu wrzodów trawiennych cierpi co dziesiąty dorosły Polak, chociaż schorzenie to może wystąpić w każdym wieku, nawet u małych dzieci. Dolegliwości mają charakter przewlekły i odznaczają się pewnym rytmem sezonowym – tzn. zwykle zaostrzają się wiosną i jesienią, tak więc okresy dobrego i złego samopoczucia przeplatają się wzajemnie jak pory roku.

Jak powstają wrzody?

Wrzody trawienne są to pojedyncze lub mnogie, głębokie ubytki błony śluzowej wyściełającej górny odcinek przewodu pokarmowego. Do tej pory wysunięto szereg teorii powstawania wrzodu trawiennego. Niestety, każda z nich daje tylko częściowe wyjaśnienie tego zagadnienia. Prawidłowa budowa i funkcja błony śluzowej przewodu pokarmowego zależy od równowagi pomiędzy czynnikami obronnymi i agresywnymi. W tym układzie, nadmierne oddziaływanie czynników negatywnych lub/i naruszenie ochronnej warstwy śluzówki zwiększa ryzyko choroby.

Choroba wrzodowa a grupa krwi

Już w latach czterdziestych XX. wieku stwierdzono, że wśród chorych cierpiących z powodu choroby wrzodowej dominują osoby z grupą krwi 0. Jest to związane m.in. ze zwiększoną ilością soków żołądkowych u tych osób, ale nie należy zapominać, że główny sprawca tej choroby – Helicobacter pylori – ma swoją ulubioną grupę krwi. Bakteria ta lubi przyczepiać się do komórek, które w swojej strukturze są podobne do antygenu grupy 0. Z kolei wyniki ostatnich badań wykazały, że problem ten bardzo często dotyka osób, które nie wydzielają antygenów grup krwi do płynów ustrojowych, nie posiadając w efekcie skutecznych metod obronnych przeciw inwazji H. pylori. Antygeny wydzielaczy, unosząc się swobodnie w śluzie i działając jak biologiczne wabiki, łączą się z H. pylori, zanim bakteria przyczepi się do ściany żołądka lub dwunastnicy i zainicjuje proces chorobowy.

Niedobory pokarmowe – główny czynnik ryzyka

Od wielu lat wykazywano w badaniach, że dieta bogata w świeże warzywa i owoce (zwłaszcza te z dużą zawartością witaminy C) zmniejsza ryzyko zakażenia H. pylori. Obecność w soku żołądkowym odpowiedniej ilości witaminy C silnie hamuje wzrost bakterii oraz aktywność wytwarzanego przez nią enzymu – ureazy. Enzym ten, poprzez rozkład odpowiednich substancji, alkalizuje otoczenie wokół bakterii, co umożliwia jej przetrwanie w kwaśnym środowisku żołądka. Wyniki wielu badań sugerują również, że wzbogacenie diety o takie składniki, jak arginina, glutamina, kwasy tłuszczowe omega-3, cynk, witaminy A i E wspiera organizm w walce z infekcją H. pylori oraz przyspiesza proces gojenia owrzodzeń.

Jak wspomóc leczenie?

Leczenie choroby wrzodowej rozpoczyna się od zmiany stylu życia i usunięcia czynników ryzyka. Sukces w dużej mierze zależy od aktywnej współpracy chorego, który powinien przestrzegać pewnych prostych zasad:

*Posiłki należy spożywać spokojnie, powoli, o stałych porach dnia, 4 – 5 razy dziennie, w niewielkich ilościach, żując starannie każdy kęs.

*W okresach zaostrzenia choroby posiłki powinny być lekkostrawne. Reakcje na pokarm są indywidualne, dlatego menu należy komponować według własnego pomysłu. Dopuszcza się wszystkie potrawy, za wyjątkiem tych, które wcześniej wywoływały lub nasilały dolegliwości.

*Należy zrezygnować z niektórych zwyczajów. Palenie papierosów, nadmiar alkoholu, kawy, mocnej herbaty, przewlekły stres, mała ilość snu i praca nocna opóśniają gojenie wrzodów oraz sprzyjają nawrotom choroby.

*Nie wolno przyjmować żadnych leków bez porady lekarskiej.

*Warto wzbogacić dietę suplementami, które wzmocnią nasze własne siły obronne w walce z chorobą. Należy uwzględnić te produkty, które są bogate w antyutleniacze (betakaroten, witamina C, E, koenzym Q10, selen), witaminy z grupy B, magnez, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz lecytynę. Podstawą suplementacji powinny być pałeczki kwasu mlekowego, które stanowią pierwszą linię obrony przed H. pylori.

SUPLEMENTY A CHOROBA WRZODOWA

AC-Zymes , Green Care
C Plus, C-500 ,
Mega Coenzym Q10, Super Co Q10 Plus
Beta carotene, Vitamin E
Stress Management
Seria Vital do grupy krwi
Triple Potency Lecithin
Omega-3, Nopalin
Ocean 21, Spirulina Chlorella

Czynniki agresywne

*nadmierne wydzielanie kwasu solnego i enzymów trawiennych do żołądka
*zarzucanie treści dwunastnicy do żołądka
*czynniki środowiskowe: zakażenie H. pylori, leki, alkohol, palenie tytoniu, stres

 
Czynniki obronne

*wydzielanie ochronnej warstwy śluzu o prawidłowym składzie
*odpowiedni przepływ krwi przez błonę śluzową przewodu pokarmowego
*prawidłowa regeneracja nabłonka śluzówki
*sprawne mechanizmy neutralizacji kwaśnej treści żołądkowej

lek med. Małgorzata Miktus


Z mojej praktyki lekarskiej…

Miesiąc temu mój mąż był operowany z powodu wrzodu żołądka. Operacja udała się, jednak mąż jest nadal bardzo osłabiony. Czym mogłabym go wzmocnić? Które preparaty można bezpiecznie stosować również po takich operacjach?

Powszechnie wiadomo, że suplementacja witaminowa skutecznie wzmacnia organizm. W przypadku dolegliwości układu pokarmowego, najskuteczniejszy jest preparat Vital, czyli zestaw witaminowo-mineralny z dodatkiem wyciągów z roślin leczniczych zgodnych z własną grupą krwi. Jednocześnie należałoby zastosować dietę zgodną z grupą krwi, gdyż wtedy najlepiej przyswajają się składniki odżywcze. Dodatkowo można zastosować preparat Green Care. Składniki aktywne lucerny chronią błonę śluzową żołądka. Z Pani listu nie dowiedziałam się, co było przyczyną powstania wrzodów żołądka. Mimo, że usunięto je operacyjnie, może zdarzyć się, że nie wyeliminowano przyczyny powstania choroby i istnieje szansa jej ponownego wystąpienia. Dzisiaj już wiemy, że przyczyną pojawienia się wrzodów jest nie tylko stres, ale również – zakażenia bakteryjne. W takim przypadku należy pomyśleć o zastosowaniu preparatów Rhodiolin, Stress Management B-Complex, a także – okresowo – ParaProteX.

dr Edith Varga
CaliNews Wrzesień 2004

 


SKLEP  >>>  TUTAJ


 

Recent Posts