CHOROBY UKŁADU POKARMOWEGO

 

Wszystkie istoty żywe uzupełniają utraconą energię poprzez żywienie, które jest jedną z podstawowych funkcji życiowych. Jednak dla człowieka odżywianie nie jest już tylko prostym narzędziem, które utrzymuje przy życiu, ma ono także odniesienia społeczne i rodzinne. Przy wszelkiego rodzaju społecznej celebracji jedzenia, podczas przyjęć, świąt, bankietów, obciążamy nasz organizm „kaloriami luksusowymi” przekraczającymi niestety w znacznym stopniu nasze zapotrzebowanie. Dokonajmy pokrótce przeglądu drogi, jaką pokonuje pożywienie w organizmie.

Na skutek czynników cywilizacyjnych nasze nawyki żywieniowe uległy poważnym zmianom. W związku z tym zwiększyła się liczba zachorowań na przypadłości układu pokarmowego. Przyjrzyjmy się tym najczęściej występującym chorobom i zobaczmy, co możemy uczynić, aby im zapobiec.

Najczęstszą chorobą żołądka są wrzody. Dużą role w ich powstawaniu odgrywa zwiększone wydzielanie się kwasu solnego. W zapobieganiu i ich leczeniu bardzo ważna jest dieta. Należy jeść często, w małych ilościach i unikać alkoholu, a także potraw tłustych i ostrych. Dobroczynne działanie ma spożywanie pokarmów bogatych w błonnik oraz podawanie witamin A i E. W związaniu kwasu żołądkowego pomagają także sole metali. Wymienionymi właściwościami może pochwalić się produkowany przez firmę 4 Lite preparat o nazwie Green Care któregoGreen_Care możemy używać zarówno w profilaktyce choroby wrzodowej, jak i w jej leczeniu – w tym ostatnim wypadku w charakterze środka uzupełniającego. W powstawaniu wrzodów na pewno ważną rolę odgrywa stres. Preparat naturalnego pochodzenia i o działaniu rozluźniającym – Stress Management – może być tu skutecznym narzędziem w profilaktyce. Generalnie wrzody spowodowane są przez znajdujące się w żołądku bakterie Helicobacter pylori. I tu polecam kurację produktem ParaProtex, a jako uzupełnienie pamiętajmy o przyjmowaniu AC Zymes w dużych dawkach (3×2 lub 4×2).

Chorobie Crohna dotyczącej zarówno jelita cienkiego jak i grubego oraz chronicznemu stanowi zapalnemu jelita grubego towarzyszy biegunka i zaburzenia wchłaniania. Ich pochodzenie nie jest znane, jednak faktem jest, że dotykają raczej ludzi młodych, w średnim wieku i pracowników umysłowych. Przebieg choroby może w dużym stopniu się poprawić dzięki zmianie trybu życia i korzystaniu z dodatków żywieniowych. Najważniejsze jest podawanie witamin z grupy B (Mega B Complex), kwasów tłuszczowych Omega3, wit C i cynku. Również w tym wypadku może pomóc AC Zymes.ac_zymes_calivita

Wiele chorób układu pokarmowego, a zwłaszcza jelita grubego rozwija się na skutek zaparcia. Hemoroidy i nowotwory jelita grubego lub odbytnicy mogą mieć często związek z nieregularnym wypróżnianiem. To także wynik złych nawyków żywieniowych i braku ruchu. Wiele tu może pomóc ograniczenie podawania tłuszczów i zwiększenie spożycia pokarmu bogatego w błonnik. Obok surowych jarzyn i owoców zaleca się jedzenie pieczywa pełnoziarnistego. Z tego punktu widzenia ważna jest także podaż płynów w odpowiedniej ilości (1,5-2 litry dziennie). Ogólnie można stwierdzić: spożywanie błonnika jest tak niskie, że każdemu zaleca się dodatki żywieniowe o dużej zawartości błonnika. Preparat Nopalin zawiera cenny błonnik przez co oczyszcza końcowy odcinek jelita grubego. W profilaktyce nowotworów jelita grubego ważne są także antyoksydanty C 500, qProtect.

 

Recent Posts