Zatruta wątroba

OCZYSZCZANIE WĄTROBY, DETOX WĄTROBY, REGENEGENERACJA  WĄTROBY.   WĄTROBA I JEJ ZEWNĘTRZNE  OBJAWY. USUWANIE TOKSYN PRZEZ WĄTROBE.JAK OCZYŚCIĆ WĄTROBE, OPINIA O LIVER AID.

 

WĄTROBA NIE JEST ZE STALI !!!

Stłuszczenie, przekrwienie i upośledzenie funkcji wątroby mają swoją przyczynę przede wszystkim w nadmiernym spożyciu oczyszczonych produktów skrobiowych (zwłaszcza białej mąki), cukru rafinowanego, tłuszczów nasyconych i mięsa. To również efekt braku surowych produktów, bogatych w enzymy trawienne i błonnik. Groźne są także występujące w żywności zanieczyszczenia chemiczne, metale ciężkie, pestycydy, wirusy, bakterie chorobotwórcze, azotany i azotyny, pozostałości po lekach weterynaryjnych oraz mykotoksyny. Każdego dnia wątroba musi dawać sobie z nimi radę. Kumulacja toksyn w organizmie obciąża nadmierną pracą wątrobę, która nie jest w stanie skutecznie pełnić swoich funkcji.

Pamiętam historię zatrucia wątroby u naszej Klubowiczki. Było to 5 lat temu. Pani Dorota była w 6 miesiącu ciąży. Czuła się bardzo dobrze.

Pewnego dnia otrzymaliśmy wiadomość, iż znalazła się w szpitalu z powodu zatrucia ciążowego. Każdego dnia były badania i przygotowania do ewentualnej cesarki. Dorota (z zawodu pielęgniarka) poprosiła nas o pomoc w dobraniu naturalnych produktów, wspomagających oczyszczanie wątroby z toksyn i regenerację . W zestawie jako najważniejszy produkt – znalazł się LIVER AID, podawany 3 x dziennie po 2 kapsułki. To, że Dorota donosiła swoją ciążę do dziewiątego miesiąca, a jej córeczka urodziła się zdrowa – było głównie zasługą LiverAid.

Dzięki tej historii zdobyliśmy kolejne doświadczenie, jak bezpieczny dla dziecka i kobiety w ciąży oraz jak ważny dla zatrutej i wyniszczonej wątroby, jest Liver Aid. Obecnie znów mamy sezon, kiedy zwiększa się ilość zatruć, a my powracamy do profilaktyki ochronnej sprawdzonym Liver Aid.

Dlaczego ?

Związane jest to z wysoką temperaturą i częstszym podróżowaniem. Podczas podróży żywimy się w barach i restauracjach, gdzie nie mamy wpływu na jakość i higienę posiłków. 

Co może nam grozić w miejscach zbiorowego żywienia?

Najczęściej spotykane są zatrucia bakteriami, ale przez zakażoną żywność mogą przenosić się także inne drobnoustroje, które mogą uszkadzać komórki watroby.

Wakacje to również sezon ogrodowego grillowania. Potrawy z grilla zawierają bardzo toksyczne benzopireny. Jeśli do tego dołączymy kufel piwa, enzymy wątroby muszą zająć się neutralizacją zarówno alkoholu, a często też zawartego w nim sporyszu (bardzo toksycznego dla wątroby), jak również zawartego w piwie benzenu. Proces odtruwania znacznie się spowalnia, a opóźnienie to ułatwia rozwój pasożytów i patogenów. Ciekawostką może być fakt, iż obróbka termiczna w kuchenkach mikrofalowych i zwykłych testerach również powoduje tworzenie się benzopirenów, szczególnie groźnych dla małych dzieci.

W wielu przypadkach chorób wątroby, zwłaszcza w marskości, potwierdzono obecność mykotoksyn – przede wszystkim aflatoksyny. To wtaśnie pleśnie, obecne w pożywieniu, wytwarzają jedne z najbardziej znanych substancji toksycznych, czyli mykotoksyny (szczególnie niebezpiecznych dla małych dzieci i kobiet w ciąży). Przedostając się do wnętrza organizmu, są sprawcami rosnącej liczby alergii, zwłaszcza astmy. Są podłożem wielu chorób m.in.: układu kostno – stawowego, moczowe – płciowego, chorób neurologicznych, miażdżycy, problemów hormonalnych, a przede wszystkim nowotworów.

Twoja wątroba potrafi ochronić Cię przed tego typu chorobami, pod warunkiem, że sprawnie zneutralizuje wszelkie chemiczne związki. Potrafi się regenerować, jeśli nie przeszkodzą jej w tym toksyny pochodzące z pożywienia, a Ty dostarczysz jej wszystkie potrzebne do tego składniki pokarmowe, np. w postaci Liver Aid. Profilaktyka Liver Aid z pewnością zaprocentuje sprawną pracą wątroby, która ochroni Twój organizm przed wtargnięciem toksycznych substancji z pożywienia. To pozwoli Ci na utrzymanie zdrowia, energii i młodości, spowolnienie i oddalenie chorób jeszcze na długie lata.

                                                                                                    mgr Renata Zarzycka

Oczyszczanie wątroby powoduje rozluźnienie przewodów żółciowych (należy jeść posiłki 5 razy dziennie), dzięki którym łatwiej i szybciej następuje wydalenie kamieni żółciowych, złogów cholesterolu i zalegającej żółci. Oczyszczanie wątroby doprowadza do natychmiastowej poprawy funkcjonowania narządu i zwiększa efektywność procesów trawiennych.

Wątroba się regeneruje, jest narządem, który do swojej pracy potrzebuje  dużej ilości tlenu, dlatego szybsze i lepsze efekty na oczyszczanie wątroby z toksyn i regeneracje osiągniemy łącząc  Liver Aid ze stabilizowanym tlenem w produkcie  Oxy Max oraz  Triple Potency Lecithin – potrójny koncentrat lecytyny szybko i skutecznie rozkładający tłuszcze nagromadzone w wątrobie.

 

LIVER AID >>> OCZYSZCZANIE WĄTROBY, ODTRUWANIE WĄTROBY, REGENERACJA WĄTROBY, MARSKOŚĆ WĄTROBY…


Jakie organy pełnią najważniejszą funkcję w usuwaniu toksyn z naszego organizmu?

W wydalaniu toksyn z naszego organizmu bierze udział kilka organów. Najważniejszą rolę pełni niewątpliwie wątroba. Jest ona odpowiedzialna za wszystkie chemiczne procesy prowadzące do ich usunięcia. Trafia tam nawet strawiony już pokarm i to ona ma decydujące znaczenie w jego dalszej asymilacji. Jest bardzo ważnym organem, a jednocześnie ma ogromną zdolność regeneracji. Jeśli mamy nawet pół wątroby, nadal jest ona w stanie pełnić swoją funkcję. Drugim równie ważnym organem człowieka są jelita, które doprowadzają do usunięcia odpadów z naszego ciała na zewnątrz (w postaci masy kałowej). Nasze zdrowie zależy m.in. od regularneg wypróżniania. Jeśli kał zbyt dług zalega w jelitach, wytwarzają się toksyny, które z czasem trafiają do krwiobiegu i dochodzi do wtórnego zatrucia organizmu. Taki stan może być powodem powstawania wielu chorób np. migren, a nawet raka. Znaczącą rolę w usuwaniu toksyn (w postać płynu) pełnią także nerki. W chińskiej medycynie nazywane są on esencją życia, co sugeruje, że cała nasza energii pochodzi właśnie z nerek.

Jaką rolę w wydalaniu toksyn z naszego organizmu pełni skóra?

Na powierzchni skóry widać całą kondycję naszego organizmu Negatywne procesy które w nim zachodzą uwidaczniają się szczególnie na twarzy. A że większość chorób skóry pochodzi z wnętrza organizmu, sygnalizują to podrażnienia i wypryski. Np. usta – górna warga informuje nas o kondycji żołądka, pokazuje jego stan, dolna warga to jelita. Miejsce pomiędzy oczami wskazuje kondycję wątroby i żołądka. Nos, jego twardy czubek, sygnalizuje problemy z sercem. Oczy pokazują natomiast stan wątroby, jeśli są przekrwione, oznacza to, że jest ona podrażniona. Kąciki oczu z kolei obrazują serce. Oczy są zwierciadłem stanu całego ciała. Na podstawie badań tęczówki możemy zdiagnozować wiele chorób, nawet w początkowym ich stadium, kiedy jeszcze nie odczuwamy żadnych dolegliwości. Jeśli w kącikach oczu pojawiają się tzw. śpiochy, oznacza to, że wątroba chce pozbyć się nadmiernej ilości tłuszczu. Należy obserwować zatem uważnie organizm, bo informuje nas on o wszystkich chorobach i zaburzeniu równowagi.
dr Sohrab Khoshbin


OPINIA O LIVER AID – " PORADNIK UZDRAWIACZA" – CZERWIEC 2007 R.

"LIVER AID – bardzo skuteczny preparat, posiada właściwości oczyszczające, odtruwające, przeciwbakteryjne, działa antywirusowo i przeciwgrzybiczno. Likwiduje stany zapalne wątroby i woreczka żółciowego, ponadto działa ściągająco oraz żółcio – i moczopędnie, poprawia trawienie. Odtruwa wątrobę, obniża poziom cholesterolu, wykazuje działanie rozkurczowe i zwiększa przepływ żółci w drogach żółciowych. Przyspiesza procesy syntezy białek przyczyniając się tym samym do szybszej regeneracji nowych komórek wątroby.

Wskazany przy stanach zapalnych wątroby, zaparciach, wzdęciach, niestrawności. Także przy zapaleniu woreczka żółciowego, trzustki oraz marskości wątroby.

Podczas leczenia nie wolno spożywać alkoholu oraz zimnych i tłustych potraw, a odpowiednio dobrana dieta zwiększa w dużym stopniu efekt leczenia.

PRZECIWSKAZANIA: ciąża, okres laktacji, ostre stany chorobowe żołądka i jelit, nietolerancja na komponenty preparatu. Zażywać na godzinę przed posiłkiem"

Czy wiesz, że…

5 % miąższu wątroby wystarczy by przeżyć. Wątroba się regeneruje. Pamiętaj, że zdrowa wątroba i jej oczyszczanie to podstawa Twojego zdrowia.Objawy chorej wątroby i przyczyny choroby

"Wątroba to jeden z najważniejszych organów naszego ciała. To "laboratorium chemiczne", od którego pracy zależy stan serca, układu krwionśnego, organów trawiennych, nerek, mózgu, układu limfatycznego i w końcu naszej psychiki.

U większości osób, które przyzwyczaiły się do spożywania mieszanych produktów, już w wieku 5 lat wątroba jest częściowo wypełniona kamieniami, "korkami" cholesterolu, "łuskami" bilirubiny (pozostałości czerwonych krwinek, które obumarły i z różnych przyczyn nie zostały wydalone z organizmu.

Wszystko to prowadzi do zburzeń filtracyjnych i wydalniczych zdolności wątroby, co może stać się początkiem bardzo różnych poważnych chorób.

Niektóre zewnętrzne objawy chorej zanieczyszczonej wątroby

 • Pojawienie się na ciele piegów, znamion brązowych i brodawek.
 • Brązowe plamy przy korzeniach włosów.
 • Zimna i wilgotna skóra ciała i rąk.
 • Zabarwiony na żółto spód języka.
 • Brak możliwości zrobienia prawą nogą kroku takiej samej długości jak lewą.
 • Wzdęcia brzucha,
 • Niestrawność po spożyciu posiłku, biegunki.
 • Brak apetytu, gorycz w ustach.
 • Zaczerwienienie dłoni w okolicach kciuka i małego palca.
 • Skurcze w łydkach i palcach rąk.

 Przyczyny nieprawidłowej pracy wątroby:

Oto jeszcze niepełny spis objawów źle pracującej wątroby. Na podstawie wymienionych objawów możecie Państwo osądzić, czy Wasza wątroba jest zdrowa i czysta.

 • nadmierne spożywanie posiłków i płynów,
 • nadmierne spożywanie cukru, produktów cukrowych i alkoholu,
 • nadmierne spożywanie tłuszczów, oleju roślinnego oraz tłustego mięsa,
 • nadmierne spożywanie posiłków gotowanych i rafinowanych,
 • nadmierne spożywanie chleba (świeżego) i wyrobów mącznych,
 • przyzwyczajenie do spożywania posiłków przed snem lub w nocy.

 Michał Tombak "Jak żyć długo i zdrowo"


Z mojej praktyki lekarskiej

Wątroba jako główny narząd kierujący przemianami energetyczno – biochemicznymi organizmu, na co dzień styka się z różnymi toksycznymi substancjami. Gdy zaczyna chorować, mogą pojawić się problemy z przemianą materii oraz oczyszczaniem krwi z toksyn. Aby skutecznie pomóc osłabionej wątrobie, warto zastosować Liver Aid.

Często polecam go w kuracjach odtruwających, w profilaktyce i leczeniu nałogów nikotynowych oraz alkoholowych, po długotrwałym leczeniu sterydami czy preparatami hormonalnymi.

Szczególne korzyści obserwuję, stosując go w profilaktyce kamicy zółciowej oraz jako uzupełnienie leczenia następujących chorób:

 • stłuszczenie wątroby
 • wirusowe zapalenie wątroby
 • marskość wątroby
 • stany po cholecystektomi

Włączając Liver Aid daję dwukrotnie szybszy efekt poprawy samopoczucia chorego oraz wyników badań labolatoryjnych, zwłaszcza aminotransferaz i poziomu cholesterolu.

Jest on także pomocny przy dolegliwościach związanych ze:

 • wzdęciami
 • bólami brzucha
 • zaparciami
 • biegunkami

Chcąc jednocześnie utrzymać właściwy skład flory jelitowej, równolegle z kuracją Liver Aid polecam AC-Zymes i Nopalin. Ochrona wątroby jest konieczna także w przypadku obniżonej odporności organizmu, przy schorzeniach grzybicznych i pasożytniczych. Polecam wtedy Liver Aid w dawce 3 x dziennie po jednej kapsułce.

Liver Aid powinien znajdować się w każdej domowej apteczce, jako preparat wspmagający procesy przemiany materii, szczególnie w okresach nadmiernej konsumpcji ciężkostrawnych pokarmów ( okresy świąt ), jak również w czasie imprez towarzyskich połączonych z grillowaniem i spożywaniem napojów alkoholowych.

Lek. med. Irena Łopatina


Czytając rubrykę "Moje doświadczenia z preparatami CVI", postanowiłam podzielić się z Państwem moimi uwagami. Z zawodu jestem pielęgniarką, dlatego mam częsty kontakt z chorymi osobami.

Jedna z moich podopiecznych – P. Władysława, lat 91 – skarżyła się na ostry ból brzucha. Po licznych konsultacjach ekarskich trafiła na stół operacyjny. Po usunięciu pęcherzyka żółciowego z garścią kamieni, nie mogła jeść, wymiotowała, była bardzo osłabiona.

Poleciłam jej Liver Aid 1×1 kapsułka. W krótkim czasie doszła do siebie, powrócił jej apetyt. Zaczęła też stosować Cholestone, po którym unormalizowało się ciśnienie krwi. Obecnie pełna wigoru, 94-letnia już babcia Władzia gotuje wszystkim obiady.

Cholestone to wspaniały preparat. U wielu osób obserwowałam powrót ciśnienia krwi do wartości prawidłowych oraz cofanie arytmii serca (w dawce 2×1 tabletka). Oczywiście nie wolno rezygnować z leków zalecanych przez lekarza.

A oto drugi, ciekawy przypadek: Pani Aleksandra, 82 lata – udar krwi do mózgu – szpital – paraliż. Lekarze dawali jej 3 miesiące życia i wypisali do domu. Wkrótce dołączyło się zapalenie płuc. Córka prosiła mnie, co może jeszcze dla niej zrobić. Zaproponowałam Polinesian Noni 3x30ml, C-500 2×1 tabletka, Vital zgodny z grupą krwi 1×1 tabletka, Mega Protect 4 Life 1×1 tabletka, no i oczywiście Super CQ10 Plus 3×1 kapsułka. Po 2 miesiącach przyjmowania produktów wyszła sama do ogrodu i ku zdumieniu sąsiadów robiła porządki w ogrodzie. Od tego incydentu minął rok, pani Aleksandra nadal świetnie się czuje i poleca suplementy chorym sąsiadom.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkim Klubowiczom dużo zdrowia.

Z poważaniem, Anna Kaczan

 


 

Ważne funkcje odtruwające wątroby:

1. Filtrowanie krwi w celu oddzielenia bakterii, endotoksyn i kompleksów antygen- przeciwciał powstających w przewodzie pokarmowym. Dobrze działająca wątroba oczyszcza krew z 99 %bakterii i toksyn.

2.Wytwarzanie i wydzielanie żółci do przewodu pokarmowego, gdzie łączy się z błonnikiem ( jak go masz w diecie) i jest wydalana. Jak nie ma błonnika toksyny z żółci wchłaniają się z powrotem z przewodu pokarmowego powodując dodatkowe zatrucie?.

3.Trzecia funkcja obejmuje skomplikowany proces enzymatyczny. Podczas tego procesu wytwarzane są duże ilości wolnych rodników, które uszkadzają wątrobę.
Najważniejszy antyoksydant neutralizujący wolne rodniki w wątrobie to GLUTATION, jest wytwarzany w organizmie przez witaminę C. W Polsce mamy tylko sezonowo owoce bogate w witaminę C, dlatego konieczna jest jej suplementacja).

 


 

 

OBJAWY CHOREJ WĄTROBY, DIETA CHOREJ WĄTROBY

"Dieta dobra dla wątroby

Wątroba pełni ponad 500 różnych funkcji. Pracuje jak gigantyczne laboratorium chemiczne, przetwórnia, magazyn i dyspozytornia. Jak jej pomóc, gdy zaczyna szwankować?

Wątroba m.in. produkuje żółć niezbędną do trawienia tłuszczów i cholesterol konieczny do prawidłowego funkcjonowania każdej komórki. Jednak jej najważniejsza funkcja to rozkładanie i neutralizacja wszelkich toksyn, które dostarczamy do organizmu wraz z pożywieniem czy wdychanym powietrzem. Ta funkcja jest jednak upośledzona, jeśli wątroba niedomaga, a niedomaga, bo jej nie szanujemy.

W milczeniu znosi naszą beztroskę

Wątroba nie boli, bo nie jest unerwiona. Ale maltretowana powiększa się, rozciąga otaczającą ją torebkę ochronną i napiera na sąsiednie organy. Stąd nieprzyjemne uczucie kłucia w boku czy rozpierania pod żebrami.Każde nadwerężenie tkanek wątroby oznacza zaburzenia jej funkcji. Szkodzi jej nie tylko wirusowe zapalenie wątroby, ale także nadużywanie leków, obżarstwo, wdychanie szkodliwych związków chemicznych, np. farb lub środków owadobójczych, nie mówiąc już o dymie tytoniowym.

Przyczyną powiększenia się i tak wielkiego organu (1,5-2 kg u dorosłej osoby) może być jego stłuszczenie. Skąd się ono bierze? Wątroba ma zdolność rozkładania kwasów tłuszczowych, tworzenia z nich tłuszczów i przesyłania ich dalej do całego organizmu. Ta zdolność jest jednak ograniczona. Gdy tłuszczu jest za dużo, wątroba tyje i nie funkcjonuje właściwie.

Stłuszczenie wątroby pojawia się przy źle leczonej cukrzycy, ciężkostrawnej diecie i nadużywaniu niektórych leków. Do najbardziej szkodliwych należą antybiotyki, niektóre środki antykoncepcyjne, przeciwgruźlicze i przeciwzapalne. Dolegliwości sprzyja też nadużywanie alkoholu oraz stosowanie drakońskich diet odchudzających. Jeśli w krótkim czasie pozbywamy się tkanki tłuszczowej, nadmiar uwolnionego do krwi tłuszczu obrasta wątrobę. Jeśli się odchudzasz, dla dobra wątroby zadbaj, by nie tracić więcej niż 2 kg miesięcznie.

Na kamicę żółciową bardziej narażone są kobiety niż mężczyźni. A to z uwagi na okresowe wahania poziomu hormonów (menstruacja, ciąża, menopauza). Kamica rzadko przytrafia się osobom, które jedzą dużo warzyw i mało czerwonego mięsa, bo dieta bogata w błonnik chroni przed tym schorzeniem. Szczególnie podatni na tworzenie się kamieni są cholerycy i ludzie, którzy nie potrafią radzić sobie z długotrwałym stresem.

Może odrodzić się jak feniks

Mimo wszystko nie wpadaj w panikę. W sprzyjających warunkach wątroba zregeneruje swoje uszkodzone tkanki. Aby jednak mogła skorzystać ze swych cudownych zdolności, niezbędna jest twoja pomoc. Stosuj dietę przyjazną wątrobie. Jedz często, ale mniejsze porcje i kontroluj ilość poszczególnych składników odżywczych w swoich posiłkach:

Zrezygnuj z tłuszczów zwierzęcych, zwłaszcza smalcu, masła. Tłustą śmietanę w zupach i sosach zastąp naturalnym jogurtem.
Kontroluj spożycie węglowodanów (m.in. makaronów, pieczywa). Choć mogą stanowić 45 proc. spożywanych dziennie produktów, nie powinno się jeść ich więcej niż ok. 40 dag. Uważaj na cukier. Jego nadmierna ilość ( ponad 7 dag) sprzyja stłuszczeniu wątroby. Lepiej herbatę posłódź miodem rzepakowym – jest bogaty w najbardziej przyswajalny cukier, czyli fruktozę.

Cenne w odbudowie wątroby jest białko, dlatego zadbaj by w twoim menu było mięso. Wybieraj jednak drób, chude ryby i cielęcinę – jadaj je gotowane na parze, duszone w sosie własnym lub pieczone w folii. Pij odchudzone mleko i napoje mleczne.
Nie zapominaj o warzywach. Najlepiej, żeby 80 proc. codziennej porcji warzyw było gotowane, a 20 proc. – surowe. Najbardziej wskazane są jarzyny, które zawierają przeciwutleniacze, kwas foliowy i witaminę C, np. sałata, marchew, brokuły, buraki.
Z owocami lepiej nie przesadzaj, choć sezonowe jagody, jabłka czy grejpfruty nie zaszkodzą. Jednak wątroba pełniej skorzysta z bogactwa zawartych w owocach witamin i soli mineralnych, jeżeli wyciśniesz z nich sok czy przyrządzisz mus.

Przy kamicy żółciowej

Jeśli nagle poczujesz silny ból pod prawym żebrem promieniujący w stronę łopatki, masz wymioty, prawdopodobnie dopadł cię atak kamicy żółciowej. Dzieje się tak, gdy w wytwarzanej przez wątrobę, a gromadzonej w umieszczonym pod nią pęcherzyku, żółci tworzą się kamienie. Przyczyną mogą być np. przewlekłe zapalenie wątroby, zaburzenia hormonalne, stres, a także złe nawyki żywieniowe.

Skłonność do kamicy żółciowej możesz odziedziczyć po przodkach. Jeśli jednak w porę zadbasz o siebie i swoją wątrobę, masz szansę uniknąć choroby.

Jedz dużo błonnika. A więc: warzywa, grube kasze i pieczywo z pełnego przemiału.
Jadaj regularnie 5 posiłków dziennie. Nie zapominaj o śniadaniu. W ten sposób nie doprowadzisz do zbyt długich przerw w pracy pęcherzyka żółciowego i nie zahamujesz wytwarzania kwasów żółciowych niezbędnych do rozpuszczania cholesterolu.
Przed obiadem wypijaj łyżkę oliwy lub oleju roślinnego, które działają żółciopędnie.
Ogranicz ilość słodyczy, a szczególnie tłustych ciast: francuskiego, kruchego i tortów.

Doraźna pomoc – Zielona klinika

Wśród warzyw  regeneracji wątroby sprzyjają karczochy. Ich wyciąg wspomaga rozpuszczanie złogów żółciowych. Kupisz je w hipermarketach lub delikatesach.Wybieraj zwarte, ciężkie główki z dużymi i ciasno przylegającymi płatkami uginającymi się lekko pod naciskiem palców. Uważaj, by nie kupić karczochów zbyt twardych i włóknistych.

Do tej samej rodziny (astrowatych) co karczoch należy ostropest plamisty, którego wyciąg czyli sylimaryna to składnik wielu leków na wątrobę. Dlatego warto mielone ziarna ostropestu włączyć do przypraw, tak jak sól i pieprz."

autor: Iwona Krupa (miesięcznik "Zdrowie")

———————————————————————————-

Dieta chorej wątroby – dziewięć podstawowych zasad dobrej diety w chorobach wątroby

1. Nie spożywać nawet najmniejszej ilości alkoholu.
2. Dieta musi być urozmaicona.
3. W jadłospisie należy uwzględnić potrawy zawierające witaminy.
4. Nigdy nie należy przekraczać należnej dziennej wartości energetycznej.
5. Całodzienna racja pokarmowa powinna być podzielone na 5, a nawet 6 porcji.
6. Posiłki powinny być dostosowane do fazy choroby i stanu zdrowia chorego.
7. Potrawy przygotowuje się najlepiej jako gotowane, (ewentualnie duszone lub pieczone) – nigdy smażone.
8. Należy wykluczyć wszystkie produkty zbyt tłuste lub wzdymające.
9. Nie należy używać ostrych przypraw.

Kluczowym zadaniem w każdej diecie chorej wątroby jest odpowiednie dobieranie produktów. Istotne jest także smaczne przygotowanie i podanie posiłków. W diecie w większości chorób wątroby i pęcherzyka żółciowego należy zapomnieć o potrawach smażonych, pieczonych z dodatkiem tłuszczu, podsmażanych i odgrzewanych. Preferuje się natomiast potrawy gotowane, gotowane i mielone, duszone, pieczone w pergaminie lub folii aluminiowej.

Planując dietę należy pamiętać, że chorzy mają objawy towarzyszące, takie jak: wzdęcia, brak łaknienia, zaburzenia trawienia itp. W zaistniałej sytuacji żywienie nie powinno być schematyczne, a dostosowane do sytuacji i w miarę urozmaicone. Najlepiej, jeśli chory spożywa 5 posiłków dziennie.

Przykład typowego jadłospisu w przewlekłych chorobach wątroby

Śniadanie I
Kasza manna mleku lub wywarze z warzyw, pieczywo mieszane – chleb pszenny i pieczywo półcukiernicze, masło, pasta z sera twarogowego i pomidorów, miód, napój z dzikiej róży.

Śniadanie II
Galaretka z ryby, bułka, jabłko w sosie waniliowym.

Obiad
Zupa jarzynowa z lanym ciastem, pulpety z cielęciny, marchewka gotowana, sałata zielona polana kefirem, ziemniaki puree, kompot z jabłek.

Podwieczorek
Koktajl mleczno-warzywno-owocowy, biszkopty.

Kolacja
Pierogi leniwe, surówka z jabłek, herbata.

Pamiętaj, że niezwykle istotne w chorobach wątroby jest podawanie posiłków w określonych porach dnia i w odpowiednich odstępach czasu. Najlepiej, jeżeli przerwa między posiłkami wynosi 2,5–3,5 godziny. Taki sposób ułatwia organizmowi trawienie spożywanych pokarmów, a poprzez to znacznie zostaje przyspieszony cały proces poprawy stanu zdrowia.

 

Recent Posts