CUKRZYCA TYPU I, CUKRZYCZ TYPU II, OBJAWY CUKRZYCY

 

Cukrzyca

„Nie jest prawdą stwierdzenie, że cukier powoduje cukrzycę. Prawdziwą przyczyną jest niedobór albo niemożność działania insuliny – hormonu, który pomaga kontrolować poziom cukru w organizmie. „

 Dr Gerald Bernstein – Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne

Cukrzyca jest przewlekłym stanem chorobowym, którego zespół objawów klinicznych jest następstwem zaburzeń gospodarki węglowodanowej w organizmie. Cukrzyca to zaburzenie czynności trzustki, gruczołu produkującego insulinę. Brak lub niedobór insuliny powoduje więc wzrost poziomu nieprzetworzonego cukru we krwi.

Najpierw w żołądku następuje redukcja węglowodanów do cukrów prostych, głównie glukozy, a potem wchłaniane są one do krwiobiegu. Insulina odpowiada za transport glukozy z krwi do komórek w miejscach, gdzie znajdują się receptory insulinowe, zwłaszcza mięśni i za zachodzące w nich przemiany energetyczne.

Objawy cukrzycy: ciągłe uczucie zmęczenia i senność, bóle głowy, zwiększone pragnienie, połączone z częstym oddawaniem moczu – nawet 2-3 razy częściej niż osoba zdrowa, nawracające zapalenie śluzówki, jamy ustnej lub grzybica narządów płciowych, pogorszenie zdolności widzenia, zwiększony apetyt bez przybierania na wadze, wolniejsze gojenie się ran, mrowienie lub drętwienie kończyn. Skurcze łydek zwłaszcza w nocy, osłabione czucie lub jego brak w skórze, a nawet niedowład mięśni.

Dlaczego jedni chorują na cukrzycę a inni nie? Co powoduje cukrzyce?

Powodem rozwoju cukrzycy – choroby cywilizacyjnej XXI wieku może być nie tylko nadwaga czy otyłość. Istnieje pewna grupa osób należąca do tzw. grupy ryzyka rozwoju cukrzycy. Należą do nich między innymi osoby po 45 roku życia, osoby spokrewnione z chorymi na cukrzycę (predyspozycje genetyczne), kobiety, u których podczas ciąży wystąpiła cukrzyca ciężarnych albo te, które urodziły dziecko o masie ciała powyżej 4 kg. Ponadto w grupie ryzyka są osoby, u których w przeszłości stwierdzono podwyższone poziomy cukru we krwi, ludzie mało aktywni fizycznie oraz ci, u których występują zaburzenia gospodarki lipidowej, nadciśnienie tętnicze czy choroby układu sercowo-naczyniowego – choroby, na rozwój których duży wpływ ma nieprawidłowa dieta.

Są dwa główne typy cukrzycy:

Cukrzyca typu I – rzadsza, ale cięższa, która dotyczy przeważnie dzieci i osób młodych poniżej 35-ciu lat. Jest to postać młodzieńcza, ma przebieg nagły, występuje gwałtownie u zupełnie zdrowego dziecka. W tego typu cukrzycy konieczne jest podawanie insuliny, gdyż komórki trzustki są zniszczone, ten typ nazywa się także cukrzycą młodzieńczą albo insulinozależną.

Zespół objawów towarzyszących cukrzycy I-go typu: wzmożony apetyt, ogromne pragnienie, wzmożone wydzielanie moczu, ubytek masy ciała, senność i szybkie męczenie. Obniża się również odporność organizmu.

Cukrzyca typu II –   dużo bardziej rozpowszechniona, która dotyczy na ogół ludzi powyżej 40 lat. Jak na ironię, osoby z tą postacią cukrzycy mają dużo własnej insuliny, ale nie działa ona, gdyż komórki są na nią oporne, czyli insulina nie działa na skutek zaburzeń receptorów insulinowych. Choroba może toczyć się wiele lat bezobjawowo (nawet przez 15 lat ) bez diagnozy klinicznej. Wykrywa się ją zbyt pózno, ponieważ w badaniach okresowych najczęściej bada się poziom cukru na czczo, natomiast poziom cukru należy określać półtorej godziny po posiłku lub zrobić tzw. krzywą cukrową, czyli profil glikemii dobowej, stwierdzający poziom cukru po posiłkach ( powinien wynosić 120 mg% ).

Jeśli spożywamy to ,co jest niezgodne z naszą grupą krwi, dochodzi do zaburzenia metabolizmu cukru we krwi, ponieważ lektyny niezgodne z grupą krwi blokują receprory insulinowe i to doprowadza do rozregulowania przemiany materii; stąd wzmożony apetyt, przybieranie na wadze i wystąpienie zespołu polimetabolicznego.

Nieodpowiednie leczenie i zaniedbania dietetyczne mogą doprowadzić do wielu groźnych powikłań: zawału serca, uszkodzenia wzroku, nerek, zaburzeń naczyniowych kończyn dolnych. Taka cukrzyca, zwana także insulinoniezależną, albo cukrzycą typu dorosłych, stanowi około 75% wszystkich przypadków.

Jak żyć i walczyć z cukrzycą ?

Oprócz zażywania leków poleconych przez lekarza,  podstawą leczenia cukrzycy jako choroby metabolicznej jest dieta, oraz dodane do niej suplementy, które regulują zaburzenia metaboliczne.

„Podstawą diety cukrzycowej jest utrzymywanie stałego poziomu cukru we krwi. Można to osiągnąć, jedząc często, ale w niewielkich ilościach i wybierając pokarmy, które zawierają wolno uwalniające się węglowodany i białko. Zaleca się spożywanie orzechów z owocami, warzyw strączkowych, np. groszku, fasoli, kukurydzy, soczewicy, które zawierają zarówno wolno uwalniające się węglowodany, jak i białko. Należy unikać cukru we wszystkich, a zwłaszcza stężonych postaciach, np. skondensowanych soków owocowych, a także owoców zawierających szybko uwalniający się cukier: bananów, daktyli i suszonych owoców. Należy również wystrzegać się używek, które nadmiernie stymulują nadnercza, takich jak kawa, herbata, alkohol, papierosy i sól.”

                                                                          Patrick Holford „SMAK ZDROWIA”

UWAGA !

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną – ogromną rolę odgrywa w cukrzycy odżywianie zgodne z grupą krwi.

W cukrzycy wspomagać organizm następującymi suplementami:

 

  • Polinesian Noni doskonale wspomaga leczenie cukrzycy. Wykazuje właściwości adaptogenne, pobudza naturalne mechanizmy obronne i jest w stanie przywrócić do normy zaburzone funkcje komórek. To doskonałe źródło witamin, składników mineralnych i aminokwasów.
  • Nopalin reguluje funkcje trzustki, normalizuje stężenie glukozy we krwi.
  • Witamina C w dawkach C 500  lub C 1000 mg, która w sposób unikalny rozkłada gromadzący się w przebiegu cukrzycy sorbitol (śmieci ) uszkadzający komórki i powodujący zmiany narządowe. W tym wypadku wpływ witaminy C w proponowanych dawkach ma bardzo ważne znacenie ( dotyczy obu rodzajów cukrzycy ), przedłuża życie osobom chorym na cukrzycę, chroni przed inwalidztwem poprzez rozkład sorbitolu, oraz wymiatanie wolnych rodników tlenowych,
  • Witamina E, chroni serce i naczynia przed uszkodzeniami tlenowymi, zmniejsza ryzyko błyskawicznej miażdżycy towarzyszącej cukrzycy,
  • Coenzym Q 10, stanowi pierwszą linię obrony przed uszkodzeniami śródbłonków naczyniowych i lipidów,
  • Cynk, jego brak zmniejsza możliwości wytwarzania insuliny przez trzustkę,
  • Luteina chroni oczy przed uszkodzeniami tlenowymi, co może doprowadzić do ślepoty, będącej najczęstszym powikłaniem spowodowanym przez cukrzycę,
  • Witaminy z grupy B, w preparacie Stress Managament B Compleks lub Mega B-Complex chronią przed uszkodzeniem nerwów, szczególnie nerwów kończyn dolnych,
  • Magnez zawarty w preparacie Strong Bones lub Stress Managament B Compleks.  jest bardzo ważny dla osób chorujących na cukrzycę, ponieważ występuje znaczna utrata magnezu z moczem, a jego niedobory powodują uszkodzenia wzroku i wzmagają nadciśnienie,
  • Najczęstszym niedoborem pokarmowym prowadzącym do otyłości, cukrzycy i nadciśnienia tętniczego jest chrom. Zawarty jest on pod postacią łatwo przyswajalnego pikolinianu chromu w produktach takich jak: Chromium Max 500 i Citrimax & Chromium 

 

SKLEP  >>>  TUTAJ

 

Profilaktyka – co warto zmienić w codziennym życiu, aby nie dopuścić do rozwoju cukrzycy i chorób z nią powiązanych?


Przede wszystkim zadbaj o codzienną dietę, w której nie może zabraknąć tłustych ryb morskich. Potrawy z nich przyrządzone powinny się znaleźć na Twoim talerzu co najmniej dwa razy w tygodniu. W ciągu dnia dostarczaj organizmowi 5 porcji warzyw (w tym bogate w błonnik warzywa strączkowe) i 3 porcje owoców (wybieraj owoce o niskim indeksie glikemicznym). Białe pieczywo zastąp pełnoziarnistym z mąki z pełnego przemiału. Sałatki zamiast podawać z majonezem, skrapiaj oliwą z oliwek, a spośród mięsa wybieraj chudy drób. Pamiętaj również o spożywaniu 2 porcji nabiału w ciągu dnia. Wybieraj produkty o niskiej zawartości tłuszczu, bez dodatku cukru. Unikaj spożywania słonych i słodkich przekąsek oraz ogranicz wszelkie używki. Zaprzestań słodzenia herbaty czy kawy cukrem, stosowania zasmażek oraz dodawania śmietany do zup. Podczas przyrządzania potraw sól zastąp ziołami świeżymi bądź suszonymi, które to nadadzą potrawie wspaniały smak i aromat. Spośród technik kulinarnych wybieraj pieczenie w folii, duszenie oraz gotowanie – najlepiej na parze. Gotuj krótko, nie rozgotowując potraw. Podawaj je w postaci al dente. Całodzienna dieta powinna składać się z 4-5 niewielkich posiłków spożywanych o regularnych porach.


Dzięki California Fitness stałam sie zupełnie kimś innym

„Jestem kipiąca energią kobietą, pełną nowych pomysłów, realizatorką marzeń, które jeszcze niedawno nie chciały się spełnić. Dokładnie rok temu, na koleżeńskim spotkaniu, słuchałam uważnie informacji o produktach CF. Postanowiłam wziąć sie za siebie i to ostro. Zmieniłam styl życia. Zaczęłam się prawidłowo odżywiać i systematycznie zażywać spore ilości produktów CF. Zaczęłam od Polinesian Noni, Chromium Max 500, Triple Potency Lecithin, Super CoQ 10 Plus. Od samego początku zażywałam duże dawki witamin i minerałów (Vitamin E, Beta Carotene, Protect 4 Life, Stress Management B-Complex, Strong Bones na przemian z Power Mins, C Plus).

Pozostaję pod kontrolą mądrej lekarki, która od lat opiekuje się mną. Wyobraźcie sobie, drodzy Państwo, jaka była moja ogromna radość, kiedy Pani doktor powiedziała, że odstawiamy wszystkie leki, a zostajemy tylko przy preparatach CF. Dziś mogę powiedzieć: chorowałam na cukrzycę.. Jestem zdrowa, co za szczęście. Do tej ogromnej radości doszła następna. Moje dorodne i bardzo kochane wnuczęta, a mam ich troje, już od roku nie chorują. Tym chlubię się najbardziej, bo były to typowe „chorowitki”.

Ideę zdrowego stylu życia i wiedzę o doskonałych produktach CF krzewię wśród rodziny i znajomych, bo bardzo lubię, kiedy wszyscy wokół mnie są zdrowi i szczęśliwi.”

Zofia Łyczywek

CaliNews Maj 2001


SKLEP  >>>  TUTAJ


 

Recent Posts