CHOROBY CYWILIZACYJNE

In Zdrowie

 


KONFERENCJA  MEDYCZNA  CF/CV  22  MAJ  2004 r.  KRAKÓW

ZABURZENIA MIKROFLORY JELITA A WSPÓLCZESNE CHOROBY CYWILIZACYJNE

Wśród prelegentów znalazła się sława polskiej mikrobiologii – prof. dr n. med. Piotr Heczko Kierownik Instytutu Mikrobiologii Collegium Medicum UJ, Prezes Polskiego Towarzystwa Zakażeń Szpitalnych, Członek Komitetu Immunologii i Etiologii Zakażeń Człowieka PAN

Pan Profesor, od wielu lat zajmujący  się   problematyką mikroflory jelit, w niezwykle interesujący i przystępny sposób omówił rolę „przyjaznych" bakterii jelitowych w profilaktyce wybranych chorób cywilizacyjnych.

Na wstępie przypomniał, że w przewodzie pokarmowym znajduje się około czterystu do pięciuset gatunków różnych bakterii, w ilości dziesięciokrotnie większej niż wynosi liczba komórek ludzkiego organizmu. Skład mikroflory jelit zdrowych ludzi jest w miarę stabilny, ale może on zostać zaburzony pod wpływem takich czynników, jak: niewłaściwa dieta, stres, zabiegi operacyjne, choroby jelit, radioterapia, niektóre leki, zwłaszcza antybiotyki czy środki przeczyszczające.

Zaburzenie to może być przyczyną wielu dolegliwości, ponieważ skład mikroflory jelit w istotny sposób decyduje o stanie zdrowia człowieka. Obecność „przyjaznych" bakterii, przywartych do nabłonka jelita powoduje, że inne, patogenne drobnoustroje nie mogą łatwo się tu przytwierdzać, namnażać i penetrować w głąb ściany jelita, czyli powodować zakażenie.

Ponadto, odpowiednie gatunki stale pobudzają układ immunologiczny człowieka, utrzymując go w stanie gotowości. Mają również ogromne znaczenie w pośredniczeniu w procesach trawiennych, pobudzaniu perystaltyki jelit i dostarczaniu substancji odżywczych, takich jak niektóre witaminy czy kwas masłowy, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania jelita grubego. Zniszczenie przyjaznej mikroflory wywołuje zaburzenia równowagi w całym jelitowym ekosystemie, co sprawia, że patogenne bakterie mogą kolonizować przewód pokarmowy, wywołując choroby. Stabilnosć mikroflory jelita ludzkiego ma olbrzymie znaczenie w utrzymaniu przewodu pokarmowego, a takze calego organizmu w stanie zdrowia.

Zmiana składu flory jelitowej wpływa także na aktywność pewnych enzymów, i w efekcie, po długim okresie czasu, może zwiększać ryzyko raka jelita. Również pewne choroby związane z podłożem genetycznym, takie jak atopia w formie alergii pokarmowej czy przewlekłe nieswoiste zapalenie jelita (np. choroba Crohna czy colitis ulcerosa), mogą prowadzić do zmian w składzie mikroflory, a w efekcie do przestrojenia odpowiedzi immunologicznej śluzówek i przewlekłego stanu zapalnego.


AC – Zymes to 2 mld żywych kultur bakterii Lactobacillus acidophilus w jednej kapsułce produkowanych w najnowocześniejszej technologii liofilizacji.
           
Rola mikroflory w jelicie grubym jest podstawą zdrowia. Więcej na temat dobroczynnych bakterii acidphilus w artykułach:

Grzybica cichy wróg.
Pożyteczne bakterie. 
Na przekór niestrawność.
Produkt miesiąca AC – Zymes.
Acidophilus niezbędny element domowej apteczki.


SKLEP  >>>  TUTAJ

 


 

Recent Posts