FDA – co znaczy jej opinia?

Food and Drug Administration (FDA) – Agencja do spraw Żywności i Leków, jest w Stanach Zjednoczonych naczelną organizacją, zajmującą się kontrolą środków spożywczych i leków.

 

Organizacja ta jest uważana, za najbardziej rygorystyczną na świecie instytucję kontrolującą i opiniującą żywność i leki. Stąd też wydanie przez nią pozytywnej opinii na temat danego produktu jest uznawane na całym świecie jako wyznacznik jakości i potwierdzenie braku negatywnego wpływu na zdrowie zastosowanych w nim składników.

 

Spełnienie wszystkich warunków dało podstawę Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) do wydania pozytywnej opinii suplementom następujących firm produkcyjnych: 4 Life Products, Perfect Nutrition i CaliVita, oferowanym przez firmę dystrybucyjną CaliVita International (California Fitness). Natomiast sok z Polinesian Noni, Amerykański urząd FDA zaszeregował do specjalnej kategorii GRAS – Generally Regarded As Safe tzn.ogólnie uważane za bezpieczne.

 

Jakie należy spełnić warunki, aby taką opinię otrzymać ?

 

Preparat ubiegający się o pozytywną opinię FDA musi być wyprodukowany zgodnie z normami GMP. Agencja do spraw Żywności i Leków dokładnie sprawdza preparat (posiadający certyfikat GMP) pod względem:

 

• jaki jest jego wpływ na organizm – chodzi o zbadanie, czy stosowanie produktu jest bezpieczne?
• ocenia jego oznakowanie – wskazania producenta dotyczące zastosowania i dawkowania preparatu.

 

Według FDA, suplement diety może zawierać takie substancje czynne jak: witaminy, składniki mineralne, aminokwasy, zioła lub inne surowce roślinne, enzymy, oleje z ryb. Suplement powinien być wytwarzany w postaci tabletek, pastylek, kapsułek, drażetek lub w formie płynu. Musi być oznakowany jako „suplement żywieniowy” – w Polsce „dietetyczny środek spożywczy” – i nie może być przedstawiany jako żywność konwencjonalna.
Recent Posts