OSTEOPOROZA, WZMOCNIENIE NATURALNE, OSTEOPOROZA OBJAWY,OSTEOPOROZA PRZYCZYNY ROZWOJU

 

Osteoporoza (dawna nazwa zrzeszotnienie kości) – stan chorobowy charakteryzujący się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania. Osteoporoza występuje najczęściej u kobiet po menopauzie (osteoporoza pomenopauzalna). Osteoporoza jest uogólnioną chorobą metaboliczną kości, charakteryzującą się niską masą kostną, upośledzoną mikro architekturą tkanki kostnej, a w konsekwencji zwiększoną jej łamliwością i podatnością na złamania.

 

Wszyscy wiemy, że w przypadku obu płci rozmiary kości osiągają maksimum pod koniec wieku nastoletniego, ale mało kto wie, że gęstość masy kostnej osiąga swoje maksimum dopiero po 35 roku życia. Roczna skala demineralizacji kości po 40 roku życia wynosi 0.3 – 0.5% masy całego kośćca , a po menopauzie, gdy spada ilość estrogenu, kobiety zaczynają tracić masę kostną w szybszym niż dotąd tempie, tj. 7-9% rocznie. Z biegiem czasu tempo demineralizacji stopniowo się zmniejsza i w wieku 70-ciu lat kobiety tracą swoją masę kostną w tym samym tempie co mężczyźni.

Mimo, że postać kliniczna choroby osteoporoza dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety, o wiele częściej występuje ona u kobiet. Oprócz czynnika genetycznego należy uwzględnić fakt, że kobiety żyją dłużej niż mężczyżni i są ( przynajmniej w wieku starszym ) mniej aktywnie fizycznie. Na kobiety znaczący wpływ wywiera poród i menopauza oraz fakt, że spożywają zwykle mniej wapnia, niż potrzebne jest to do utrzymania tkanki kostnej.

W przypadku gdy, rzeczywista konsumpcja wapnia jest niższa od zapotrzebowania organizmu, wówczas występuje ujemny bilans wapniowy. Oznacza to, że uzyskanie potencjalnej masy kostnej będzie niemożliwe lub już istniejąca masa kostna ulegnie zmniejszeniu. W codziennej diecie powinniśmy dostarczyć do organizmu 1000-1200 mg wapnia, ale z powodu przetworzonej żywności dostarczamy go tylko od 300-400 mg.

Pomyśl – jakie niedobory powstają w ciągu: dnia, tygodnia, miesiąca, lat!

Nasze serce, by prawidłowo funkcjonować potrzebuje wapnia, dlatego też jeśli mamy jego niedobory, organizm zużywa zasoby wapnia zgromadzone w kościach, w efekcie czego następuje zrzeszotowienie, czyli osteoporoza.

U pacjentów ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia osteoporozy stosuje się zwykle suplementację wapniem i witaminą D.

W profilaktyce osteoporozy niezwykle ważne jest osiągnięcie najwyższej szczytowej masy kostnej poprzez ćwiczenia i właściwe odżywianie w okresie dojrzewania.

„Przeprowadzone w 1993 roku badania z udziałem 122 kobiet po menopauzie, co najmniej trzy lata spożywających średnio 750 mg wapnia dziennie wykazały, że suplementacja w ilości 1000 mg wapnia dziennie zredukowała demineralizację kośćca o 43% w porównaniu z kobietami zażywającymi placebo. Ponadto, suplementacja wapnia znacząco spowalniała demineralizację kości kręgosłupa i kończyn.”

Zródło:Nutrition & Health

Aby zapobiec chorobie osteoporoza i uniknąć problemów z nią związanych ( pękające kości, złamana noga czy złamana ręka, złamanie główki szyjki kości udowej, złamanie kości przedramienia itp.), musisz uzupełniać wapń i wit D w postaci suplementów żywieniowych.

W naszej ofercie produkt o nazwie  Strong Bones, to zestaw wapnia w połączeniu z magnezem w idealnym stosunku 2 : 1. W tym połączeniu wapń nie będzie przyczyną tworzenia się kamieni nerkowych czy żółciowych- będzie działał na cały organizm i doskonale się wchłaniał.

Strong Bones zawiera organiczny wapń z muszli ostryg morskich, co różni go od innych produktów wapniowych wytwarzanych na bazie kości zwierzęcych. Wapń i magnez są niezbędnymi składnikami budulcowymi organizmu. Brak wapnia może powodować również krzywicę, próchnicę i wadliwą pracę serca. Bywa przyczyną skurczów mięśni, a także zwiększa podatność na stresy, alergie i stany zapalne. Preparat ten występuje w postaci chelatowej co cechuje jego b. dobrą wchłanialność.

Magnez bierze udział w procesach wytwarzania energii, przemianie węglowodanów, tłuszczów i białka. Wraz z wapniem działa uspokajająco, przeciwdepresyjnie, poprawia pracę serca i układu krążenia. Większe dawki wapnia i magnezu zaleca się kobietom w ciąży, karmiącym, zażywającym tabletki hormonalne i kobietom po menopauzie.

Osteoporoza-objawy kliniczne.

W większości przypadków osteoporoza przebiega bezobjawowo. Nierzadko pierwszym objawem osteoporozy są złamania jednakże wówczas choroba jest już znacznie zaawansowana. Wiele osteoporotycznych łamań kręgów przebiega również bez bólowo. Do najczęściej występujących objawów osteoporozy należą: bóle kostne i bóle krzyżowe.

Bóle osteoporotyczne występują najczęściej w odcinku piersiowym – między łopatkami. Postępujący ubytek kości powoduje, że kręgi stają się „puste” w środku i zapadają się. Zmniejszanie się wysokości poszczególnych kręgów prowadzi w sumie do obniżania wzrostu oraz powstania tzw. „wdowiego garbu”. Ucisk na korzenie nerwowe przez zdeformowany trzon prowadzi do ostrego, silnego bólu który jest zwykle zwiastunem złamania trzonu kręgu.

 Osteoporoza-przyczyny rozwoju

Od dawna wiadomo, że osteoporoza ma uwarunkowania genetyczne. Odszukanie genów odpowiedzialnych za osteoporozę jest bardzo trudne. Prawdopodobnie jednak zaliczyć do nich trzeba gen sterujący syntezą receptora witaminy D, receptora estrogenowego, geny kolagenu typu 1, gen kolagenazy.

Łatwo zauważyć rodzinne występowanie osteoporozy. Prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy u kobiety, dziedziczącej po matce wysoki wzrost (powyżej 173 cm), drobną kość, jasną skórę – jest duże. Szczupła budowa ciała sprzyja osteoporozie. Na wielkość szczytowej masy kostnej wpływają także liczne czynniki poza genetyczne, do których należy dieta (szczególnie uboga w białko i wapń, witaminę D, albo bogata w sól kuchenną), wysiłek fizyczny (intensywne uprawianie sportu może mieć negatywny wpływ na cykle miesięczne u kobiet). Kobiety, które przytyły po 25. roku życia, rzadziej chorują na osteoporozę.


Suplementy ważne w profilaktyce oraz pomocne przy istniejącej już osteoporozie:
NOWOŚĆ !!! Calcium Magnesium Plus ( to połączenie aż 4 niezwykle ważnych składników: wapnia, magnezu, najaktywniejszej formy witaminy D3 (cholekalcyferolu) i witaminy K2 (MK-7)

lub  Strong Bones
Senior Formula
Power Mins
Omega 3
AC Zymes

Wit D w produkcie D-Drops
Witamina C Plus lub C 500/C 1000

 

Wiele preparatów multiwitaminowych w swoim składzie zawiera potrzebne witaminy i minerały, w tym również wapń z magnezem w odpowiedniej proporcji 2:1. Preparaty te zawierają również wyciągi z roślin. Dodatek wyciągów roślinnych powoduje, że doskonale regulują procesy wewnętrzne organizmu i są dostosowane dla osób w zależności od wieku lub grupy krwi. Korzyści z zażywania tych suplementów to wzmocnienie organizmu, większa odporność, siła i witalność.

 

Do suplementów zawierających w swoim składzie wapń z magnezem w odpowiedniej proporcji 2:1 należą:

Strong Bones – wapń z magnezem

Calcium Magnesium Plus ( to połączenie aż 4 niezwykle ważnych składników: wapnia, magnezu, najaktywniejszej formy witaminy D3 (cholekalcyferolu) i witaminy K2 (MK-7)
Senior Formula – multiwitamina dla dorosłych
Full Spectrum – przeznaczony dla dzieci szkolnych i osób dorosłych
Menopausal Formula – pomoże Ci w trudnym okresie menopauzy.
Super Mega 50 (oferta zagraniczna) – polecany głównie w okresie dużych niedoborów witamin i minerałów oraz w czasie zwiększonej aktywności fizycznej.
Lion Kids+ witamina D – produkty przeznaczone dla przedszkolaków oraz dla dzieci wieku wczesnoszkolnego
New Life – preparat przeznaczony dla kobiet w ciąży i karmiących
Senior Formula – polecany głównie osobom w starszym wieku
Vital A, Vital B, Vital AB, Vital 0 – unikalny zestaw substancji odżywczych, dobranych pod kątem indywidualnych cech posiadaczy 4 różnych grup krwi.

 


 SKLEP  >>>  TUTAJ


Lekarz radzi

Mam 65 lat i jak dotąd nie miałem żadnych poważnych problemów zdrowotnych. Odżywiam się w miarę dobrze, chociaż niezbyt przepadam za nabiałem. Poza tym od młodości palę dużo papierosów. Po lekturze ostatniego CFNETinfo zastanawiam się, czy osteoporoza może dotyczyć również mężczyzn? Jeśli tak, to jak z nią walczyć?

Powszechnie uważa się, że osteoporoza to choroba starszych pań. Jednak wyniki coraz częściej wykonywanych badań densytometrycznych wskazują, że problem ten dotyczy również mężczyzn, chociaż przebiega u nich zwykle inaczej niż u kobiet. Zanik kostny jest u panów bardziej rozłożony w czasie i nie daje tak gwałtownych objawów klinicznych. Jest to głównie efekt różnicy w budowie kości obu płci. Zazwyczaj u mężczyzn są one mocniejsze, mają grubsza warst wękorowa odpowiedzialną za wytrzymałość na urazy, a ponadto szczytowa masa kostna jest u nich na ogół znacznie wyższa niż u kobiet. Niestety, ale panowie nie zawsze wykorzystują w pełni „dar natur”. Często zapominają, że nikotyna niekorzystnie wpływa na komórki budujące kość (osteoblasty), a ponadto utrudnia powstawanie witaminy D i obniża poziom witaminy C w organizmie. Podobne efekty można zaobserwować przy nadużywaniu alkoholu, który niszczy osteoblasty, przyspiesza wydalanie wapnia z moczem, upośledza tworzenie witaminy D oraz wchłanianie witamin z grupy B, C, magnezu i cynku. Na stan naszego kośćca niekorzystnie wpływają także złe nawyki żywieniowe oraz mała akt ywność fizyczna. Ponadto niszczenie tkanki kostnej przyspieszają przewlekłe choroby oraz przyjmowanie różnego rodzaju leków. W efekcie osteoporoza to coraz większy problem u coraz młodszych panów.

Jedyna skuteczna metoda walki z tą choroba jest profilaktyka. Tylko prawidłowa dieta, zwiększona aktywność fizyczna, unikanie zgubnych nałogów oraz stosowanie dodatków żywieniowych naturalnego pochodzenia może zmniejszyć zachorowalność na osteoporozę, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet.

lek. med. Małgorzata Miktus

CaliNews

Recent Posts