Żylaki kończyn dolnych – profilaktyka przeciw żylakowa
Żylaki kończyn dolnych to dolegliwość dotykająca jedną na cztery osoby! Żylaki kończyn dolnych nie zawsze są poważnym problemem medycznym, ale obrzęknięte nogi z poskręcanymi, ciemnymi żyłami widocznymi tuż pod przebarwioną skórą mogą sprawiać ból i nie wyglądają atrakcyjnie. Nogi nie tylko tracą swój wdzięk, ale mogą też stać się źródłem nieustannego bólu, nieprzyjemnych doznań oraz pogorszenia nastroju.
Nogi w dobrej formie
„Niestety, powołując się na przyspieszony tryb życia, codzienny kierat i jeszcze szereg innych wymówek, kobiety zbyt mało czasu poświęcają na pielęgnację swoich nóg.
Zaczyna się całkiem niewinnie: wieczorem nogi są ciężkie i opuchnięte wokół kostek. Potem tu i tam pojawiają się „pajączki”. To ostatni dzwonek, by zadbać o nogi, bo inaczej powstaną żylaki nóg, a nogi każdej kobiety zasługują na opiekę, ponieważ każda kobieta zasługuje na to, aby atrybut jej kobiecości pochłaniany wzrokiem mężczyzn był w pełni kompletny.
Żylaki nóg powstają na skutek zalegania krwi w żyłach kończyn dolnych. Krew wracająca żyłami do serca ma do pokonania trudną drogę ku górze. Natura wyposażyła żyły w specjalne zastawki zapobiegające cofaniu się krwi, ale u wielu ludzi zastawki są z różnych przyczyn uszkodzone. Typowo, żylaki powstają wzdłuż tylnych powierzchni łydek i wewwnętrznych stron ud.
Poszerzone żyły często bywają otoczone twardą , włóknistą tkanką. Dzieje się tak na skutek miejscowo zwiększonej aktywności fibryny, substancji białkowej, która jest odpowiedzialna za tworzenie zmian o charakterze bliznowatym i nasilenie tendencji do krzepnięcia krwi. Skóra nad żylakami jest ciemno zabarwiona, wrażliwa i czasem swędząca. W tym miejscu mogą tworzyć się rany, bardzo trudne do gojenia. Jeśli tak zmieniona skóra zostanie przypadkowo skaleczona, nie wolno przyklejać na niej plastra, poniważ pod nim może wytworzyć się jeszcze większa rana.
W powstawaniu żylaków bierze udział bardzo wiele czynników, wliczając w to dziedziczną słabość żył i zastawek. Jednak część przyczyn to różne sytuacje, które zwiększają ciśnienie w żyłach, a zalegająca krew je rozciąga i powoduje obrzęk okolicznych tkanek. Nadwaga, długotrwała pozycja stojąca lub siedząca, zaparcia i ciasne ubiory to najczęściej spotykane czynniki, które poprzez zaburzanie krążenia w nogach i miednicy, ujawniają i nasilają zmiany żylakowate. Problem żylaków dotyczy częściej kobiet, ponieważ żeńskie hormony płciowe mają działanie zwiotczające w stosunku do naczyń krwionośnych. Podczas ciąży, gdy hormonów tych jest we krwi szczególnie dużo, rozwijający się płód uciska na narządy miednicy i wzrasta masa ciała, duża liczba kobiet doświadcza pierwszych dolegliwości ze strony żylaków. Mogą się one nasilać tuż przed miesiączką i podczas niej oraz w okresie przekwitania.
Istnieją proste sposoby profilaktyki przeciw żylakowej, które każda osoba mająca skłonność do ich powstawania powinna stosować na co dzień. Przede wszystkim, trzeba uwolnić nogi i tułów od wszystkich ucisków. Zdjęcie podkolanówek czy pończoch ze ścisłymi ściągaczami oraz zbyt ciasnych pasków w talii szybko przynosi wyraźną ulgę. Korzystne jest noszenie specjalnych rajstop przeciw żylakowych, które uciskając równomiernie całą nogę, nie dopuszczają do gromadzenia się krwi w żyłach. Osoby, które dużo stoją lub siedzą powinny raz na jakiś czas zmienić pozycję i pospacerować. Mięśnie łydek, gdy pracują, działają jak pompa i pomagają w przetłaczaniu krwi ku górze. Pod biurko warto postawić stołeczek i opierać na nim nogi. W ciągu dnia korzystne jest znalezienie czasu na spacerowanie i leżenie z nogami uniesionymi do góry, np. opartymi o ścianę.
Bardzo istotna jest dieta bogata w składniki wspomagające żyły i regulujące rytm wypróżnień. Wśród substancji wzmacniających żyły należy wymienić witaminę C, E i bioflawonoidy. Występują one w owocach i warzywach, stąd dieta powinna opierać się na produktach roślinnych. Ponieważ nasza tradycyjna kuchnia nie dostarcza nam odpowiednich ilości tych związków, warto korzystać z gotowych preparatów zawierających te substancje.
Wśród produktów CaliVita, na szczególną uwagę zasługują więc: C-Plus, QProtect , Nopalin oraz maść Vien Care, która redukuje zmęczenie nóg i poczucie ich ociężałości. Wszystkie te produkty korzystnie wpłyną na kondycję naszych nóg.”
Żródło CaliNews
SKLEP >>> TUTAJ