Arginine Plus CaliVita, Zwiększa beztłuszczową mase ciała, hormon wzrostu
Cena klubowa 81 PLN, Cena detaliczna 108 PLN
Arginine Plus Firmy CaliVita to aminokwas. Arginine Plus wspiera procesy oczyszczania organizmu, rozkładając produkty uboczne pochodzące z procesów metabolicznych. Zwiększa beztłuszczową mase ciała, wytwarza hormon wzrostu, pomaga w odtruwaniu wątroby, wydala toksyczny amoniak.
Produkt ten jest polecany osobom przyjmującym lekarstwa lub spożywają alkohol.
Jedna tabletka Arginine Plus dostarcza tyle l-argininy, co 4,5 kg orzechów włoskich!
Aminokwasy
Białko jest podstawowym budulcem wszystkich komórek, występuje w każdym żywym organizmie i w pewnym sensie jest atrybutem życia. Podstawowym elementem jego struktury są aminokwasy. Budowanie białek z aminokwasów można porównać do tworzenia wyrazów z liter alfabetu. Możliwość występowania rozmaitych kombinacji jest w obu przypadkach bardzo duża. Tak jak z tych samych liter przez odpowiednie ich ustawienie można zbudować różne wyrazy, tak z tych samych aminokwasów mogą powstawać różne białka.
Większość aminokwasów może występować w konfiguracji D- oraz L-, które stanowią nie nakładające się na siebie lustrzane odbicia. W środowisku naturalnym znajdują się przede wszystkim aminokwasy o formie L- (oprócz jedynej fenyloalaniny, która występuje w obydwu formach). Ponieważ organizm przyswaja jedynie aminokwasy L-, dlatego właśnie ta forma aminokwasów jest na ogół stosowana w różnych dodatkach żywieniowych.
Organizm człowieka nie potrafi syntetyzować ośmiu aminokwasów, dlatego muszą być one dostarczone w pożywieniu. Aminokwasy te nazywamy egzogennymi albo niezbędnymi. Są to: izoleucyna, leucyna, lizyna, merionina, fenyloalanina, treonina, tryptofan i walina. Niektóre aminokwasy są wytwarzane w ustroju, ale w szczególnych warunkach, np. podczas szybkiego wzrostu lub choroby, ich synteza jest niewystarczająca. Te aminokwasy nazwano względnie egzogennymi lub warunkowo niezbędnymi. Należy do nich histydyna, a także seryna i arginina, na które zwiększa się zapotrzebowanie w warunkach stresu i w różnych stanach chorobowych. Niedobór lub złe zestawienie niezbędnych aminokwasów może doprowadzić do zaburzeń w skomplikowanych procesach biochemicznych zachodzących w naszym organizmie.
W warunkach fizjologicznych zapotrzebowanie na białko zależy od wieku, stanu zdrowia, masy dała i fizycznego obciążenia. Człowiek potrzebuje tym więcej białka im jest młodszy, więcej wazy, ciężej pracuje fizycznie lub uprawia sport (np. kulturystykę). Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia średnia dobowa podaż tego składnika powinna wynosić 1,0 g na kg masy ciała dorosłej osoby.
Najlepszymi źródłami aminokwasów są hydrolizaty, bogate w dwupeptydy i trójpeptydy Aminokwasy zawierające wiązania peptydowe zwiększają 16-krotnie zdolność organizmu do zatrzymywania azotu w porównaniu ze skrystalizowaną mieszaniną aminokwasów.
W zdrowym organizmie zachowana jest równowaga azotowa, co oznacza, że z pożywieniem dostarczamy nie mniej białka niż organizm wykorzystuje do swoich procesów życiowych. Ujemny bilans białkowy oznacza zachwianie tej równowagi. Białko z pożywienia nie wystarcza wtedy na zaspokojenie potrzeb organizmu i rozpoczyna się powolny proces spalania własnych tkanek bogatych w białka (np. mięśni). Można to obrazowo przyrównać do kanibalizmu!
UWAGA!
Aminokwasy w formie odżywek, na ogół lepiej przyjmować na czczo, popijając wodą lub sokiem owocowym. Po upływie 15-30 minut można zjeść śniadanie lub lunch. Poleca się również ich zażywanie wieczorem, przed zaśnięciem, by szybciej i lepiej się wchłaniały oraz wspomagały wytwarzanie naturalnego hormonu wzrostu.
ARGININA
Naukowe badania dowodzą, że L-arginina, należąca do względnie egzogennych aminokwasów, opóźnia powstawanie nowotworów, pomaga w odtruwaniu wątroby, wspomaga wytwarzanie hormonu wzrostu produkowanego przez przysadkę mózgową oraz utrzymuje w zdrowiu system immunologiczny. Powszechnie wiadomo, że wspomaga wydalanie toksycznego amoniaku wytwarzającego się w organizmie, zwiększa produkcję spermy u mężczyzn i przyspiesza gojenie się ran. Aminokwas ten jest potrzebny do syntezy białka i do optymalnego wzrostu. Zwiększanie się masy mięśni i zmniejszenie się ilości tłuszczów jest możliwe dzięki obecności L-argininy. W przypadku chorób wątroby (stłuszczenie, marskość) stosowanie L-argininy może przyczynić się do polepszenia ogólnego stanu.
Naturalnymi źródłami argininy są: pestki słonecznika, nasiona sezamu, chleb pszenny z otrębami, brązowy ryż, mąka owsiana, prażona kukurydza, orzech włoski, chleb świętojański, galaretki owocowe, czekolada.
Ostatnio bardzo popularne w sporcie stało się stosowanie L-argininy jako dodatku żywieniowego. Ponad 50 naukowych badań dowiodło, że L-arginina niezależnie od wieku silnie wpływa na wytwarzanie się hormonu wzrostu. Podczas jednego z programów badawczych porównano działanie tego aminokwasu z działaniem L-dopy i somatotropiny na 12 zdrowych mężczyzn. Ostatnie dwa związki chemiczne wzmagają wytwarzanie hormonu wzrostu. Doświadczenie wykazało, że arginina działała w takim samym, a czasami nawet w większym stopniu na wytwarzanie hormonu wzrostu, jak wspomniane dwie substancje.
Z tego powodu sportowcy z sukcesem mogą korzystać z argininy do rozwijania tkanki mięśniowej, jej wzmacniania oraz do zmniejszania ilości tłuszczu w organizmie.
UWAGA!
* Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny zażywać L-argininy.
* W żadnym wypadku nie mogą stosować argininy osoby cierpiące na schizofrenię
* Nie należy stosować argininy przy opryszczce.
SKLEP >>> TUTAJ