C-Plus Flavonoids
Preparat uzupełniający dietę w witaminę C. Produkt zawiera także owoc dzikiej róży oraz bioflawonoidy, które wzmacniają działanie witaminy C. Poza powszechnie znanym działaniem witaminy C, produkt ten działa również przeciwalergicznie.
|
Witamina C
Witamina C (kwas askorbinowy) należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie, więc w ciągu kilku godzin a przy obciążeniu fizycznym jeszcze szybciej wydalana jest z organizmu. Na szczęście istnieją już preparaty o przedłużonym działaniu (TR – timed release), dzięki którym witamina C może nieprzerwanie oddziaływać na organizm.
Witaminę C odkrył Węgier, Albert Szent-Gyorgyi. Udało mu się jako pierwszemu wyodrębnić ją z papryki. Za odkrycie to dostał w 1937 r. nagrodę Nobla.
Witamina C znajduje się w wielu warzywach i cytrusach, lecz jej najlepszym naturalnym źródłem jest owoc dzikiej róży. Do celów leczniczych witaminę C pozyskuje się właśnie z owocu dzikiej róży, bo w nim można ją znaleźć razem z bioflawonoidami, które wzmacniają działanie kwasu askorbinowego. Inny noblista,
Linus Pauling, sławny biochemik, uważał, że witamina C może być skutecznym środkiem przeciw wielu chorobom: od przeziębienia aż do nowotworów.
Wiadomo, że brak witaminy C powoduje szkorbut. Przyjmowanie jej w większych ilościach wzmacnia system immunologiczny i zwiększa odporność na choroby zakaźne
(szczególnie przeziębieniowe). Witamina C jest aktywatorem wielu enzymów i odgrywa ważną rolę oddychaniu komórkowym. Przyspiesza gojenie się ran, bierze
udział w tworzeniu kolagenu, kości i chrząstek, a także w syntezie hormonów kory nadnerczy Chroni przed skutkami stresu, pomaga we wchłanianiu żelaza, a ponadto,
wraz z kwasem foliowym i witaminą B 12, pobudza dojrzewanie czerwonych krwinek. Obniża poziom cholesterolu we krwi i chroni organizm przed substancjami rakotwórczymi. Przy dużych wysiłkach wzrasta zapotrzebowanie na witaminę C, dlatego sportowcy, szczególnie przed zawodami, powinni przyjmować większą dawkę tej witaminy.
Jak prawie wszystkie witaminy, witamina C łatwo ulega rozkładowi. Jest wrażliwa na światło, temperaturę i wilgoć. Dlatego preparaty zawierające witaminę C należy przechowywać w odpowiednich warunkach.
W nowoczesnych preparatach zawierających witaminę C znajdują się również bioflawonoidy. Nie są one witaminami w dosłownym znaczeniu, ale czasem mówi się
o nich jako o witaminie P. Bioflawonoidy wzmagają absorpcję witaminy C, wskazane
jest więc ich łączne przyjmowanie.
Organizm ludzki nie jest stanie syntetyzować bioflawonoidów, więc ich źródłem
musi być pożywienie. Ta grupa związków często jest stosowana w przypadku urazów
w sporcie. Bioflawonoidy skutecznie łagodzą ból, jak również dolegliwości spowodowane niskim poziomem wapnia w surowicy. Współdziałając z witaminą C, chronią wewnętrzną strukturę naczyń włosowatych. Wykazują też właściwości antybakteryj BC i poprawiające krążenie.
Pobudzają wydzielanie żółci, obniżają poziom cholesterolu i zapobiegają tworzeniu się caćmy. W połączeniu z witaminą C, często są stosowane w leczeniu opryszczki.
Kwercetyna, bioflawonoid pozyskiwany z zielonych lub niebieskich alg, skutecznie leczy astmę i alergie.
Naturalnym źródłem bioflawonoidów są: biała skórka owoców cytrusowych, papryka, gryka i czarna porzeczka. W mniejszych ilościach znajdują się również w brzoskwiniach, wiśniach, winogronach, śliwkach oraz owocach dzikiej róży.
UWAGA!
* W naturalnej witaminie C cząsteczki kwasu askorbinowego łączą się ze sobą tworząc zwielokrotnione, skomplikowane chemicznie cząsteczki przez co jego
działanie jest znacznie dłuższe niż działanie prostego, syntetycznego kwasu askorbinowego.
* Przy chorobach przebiegających z gorączką rośnie zapotrzebowanie na witaminę C.
* Dawkę witaminy C trzeba zwiększyć, gdy bierzemy środki antykoncepcyjne, sterydy, leki przeciwbólowe i aspirynę lub gdy często spożywamy alkohol.
* Bioflawonoidy przyjmowane w nadmiernych dawkach mogą powodować biegunkę.
’, ’