Garlic Caps
Produkt zawiera aktywne składniki czosnku i pietruszki, lecz pozbawione nieprzyjemnego zapachu świeżego czosnku. Od dawna powszechnie znane jest dobroczynne działanie czosnku i pietruszki.
|
Produkty zawierające czosnek
Czosnek to znana od dawna roślina lecznicza, mająca wiele cech korzystnych dla naszego organizmu. Poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, wspomaga trawienie, ma właściwości antybiotyczne oraz chroni przed substancjami rakotwórczymi.
Zawiera ponad 200 biologicznie aktywnych substancji – witamin, składników mineralnych, aminokwasów i enzymów. Główną substancją czynną czosnku jest allicyna, charakteryzująca się silnym działaniem antybiotycznym. Substancja ta zostaje wytworzona podczas trawienia z zawartej w roślinie alliny.
Czosnek wywiera korzystny wpływ na układ krążenia, ponieważ rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi, polepsza zaopatrzenie mięśnia sercowego w krew, powstrzymuje tworzenie się zakrzepów w naczyniach wieńcowych, a u osób starszych może zwiększać siłę skurczu mięśnia sercowego oraz normalizować przyspieszoną pracę serca.
Z wielu doświadczeń wynika, że czosnek jest też jednym z najlepszych środków w profilaktyce i leczeniu miażdżycy. Sprzyja on zwiększeniu frakcji „dobrego" cholesterolu HDL w stosunku do „złego" LDL, zapobiegając w ten sposób tej niebezpiecznej chorobie.
Czosnek usprawnia również krążenie krwi w naczyniach obwodowych, szczególnie w mózgu i kończynach dolnych, dzięki czemu ma dobroczynny wpływ w przypadku niektórych dolegliwości w obrębie głowy i nóg u osób starszych. Dodany do codziennej diety potrafi poprawić trawienie, zmniejsza napięcie mięśni gładkich jelit (działanie rozkurczające), pobudza również wydzielanie soku trawiennego w żołądku. Pomaga więc osobom cierpiącym na wzdęcia, leczy stany zapalne przewodu pokarmowego.
Nie do pominięcia jest również fakt, że czosnek ma silne działanie oczyszczające krew z produktów przemiany materii, wywołuje poty, wzmacnia układ nerwowy, jest środkiem wykrztuśnym i wiatropędnym oraz przyspiesza gojenie się ran.
Czosnkiem można leczyć także wiele chorób płuc. Jego znakomite działanie bakteriobójcze i wirusobójcze wspomaga leczenie grypy oraz zapalenia oskrzeli.
Dziś już wiadomo, że czosnek działa jako antybiotyk przeciw takim mikroorganizmom, jak Staphylococcus, Escherichia, Proteus i Pseudomonas.
Wiemy, że jest też skuteczny w leczeniu opryszczki i grzybów z rodzaju Candida albicans, a jego działanie orzeciwpasożytnicze skutecznie uzupełnia leczenie owsików (Enterobius /ermicularis).
Ponadto najnowsze badania wykazały przeciwnowotworowe działanie czosnku.
Z badań naukowych opublikowanych w fachowym czasopiśmie amerykańskich badaczy nowotworów Journal of the National Cancer Institute, dowiadujemy się, że wśród osób spożywających większą ilość czosnku i cebuli nowotwór żołądka występuje znacznie rzadziej niż w grupie, której dieta nie zawiera lub zawiera mato tych roślin. Drugie czasopismo fachowe Carcinogenesis informuje nas o tym, że olejki czosnku i cebuli dają dobre efekty w leczeniu raka skóry; spożywanie czosnku zmniejsza też możliwość występowania raka jelita grubego.
W lecznictwie ludowym działanie czosnku jest znane już od kilku tysięcy lat. Współczesne preparaty najlepszej jakości wykorzystują jego zalety, przy czym nie powodują niemiłego zapachu oraz zgagi wywoływanej czosnkiem spożywanym na surowo.
UWAGA!
* Preparaty zawierające czosnek należy przyjmować zawsze z dużą ilością wody lub soku owocowego.
* Osoby, mające problemy z krzepliwością krwi, przed zażywaniem preparatów zawierających czosnek powinny skonsultować to z lekarzem.
* U alergików może się zdarzyć wprawdzie rzadko – że dotknięcie lub spożycie czosnku spowoduje wyprysk na skórze.
* Czosnek, dostając się do mleka karmiącej piersią matki, może wywołać biegunkę u niemowląt.
Pietruszka
Inną rośliną o niezwykłych dla człowieka właściwościach jest pietruszka.
W medycynie naturalnej stosuje się ją głównie jako silny środek moczopędny, ponadto zmniejsza ona napięcie jelit i dróg moczowych, pobudza nieznacznie wydzielanie śliny i soku żołądkowego, ułatwiając trawienie pokarmu, zapobiega zakażeniom i powstrzymuje wzrost kamieni nerkowych oraz kamieni w pęcherzyku żółciowym.
UWAGA!
* Preparaty zawierające pietruszkę wspomagają krwawienie miesiączkowe, dlatego nie zaleca się ich spożywania kobietom w ciąży.
* W wypadku ostrego lub przewlekłego zapalenia nerek nie należy zażywać pietruszki jako środka moczopędnego.