SERCOWA SPRAWA
Z najważniejszych dni w roku – wyprzedzając nawet urodziny, czy rocznicę ślubu – najbardziej lubię Boże Narodzenie. Wtedy wreszcie jesteśmy wszyscy razem, dużo się śmiejemy i jeszcze więcej jemy. Jednak od kiedy wpadło w moje ręce czasopismo, w którym znalazłam artykuł o czynnikach zagrażających zdrowiu kobiety, prawie całkiem zrezygnowałam z naszego tradycyjnego świątecznego menu na rzecz "lżejszych" potraw.
Sercowa Sprawa – Cholesterol
Dlaczego? Jako uzasadnienie, przytoczę fragment wspomnianego artykułu: "Według najnowszych badań, przeciętna piędziesięcioletnia Europejka ma aż 45% szansy, aby zachorować na chorobę wieńcową, zaś u co trzeciej – może być ona przyczyną śmierci. Jednocześnie ryzyko powstania raka piersi wynosi 10%, a w przypadku 3% kobiet choroba ta prawdopodobnie doprowadzi do zgonu. W krajach Europy Środkowej sytuacja przedstawia się znacznie gorzej: w wyniku chorób sercowo-naczyniowych, liczba zgonów kobiet jest 7-8 razy wyższa, niż w krajach Europy Zachodniej. Za przyczynę takiego stanu rzeczy, na pierwszym miejscu wymieniany jest zbyt wysoki poziom cholesterolu…" Osobiście, tyle mi wystarczyło, abym zastanowiła się nad własnym stylem życia. Z początku pomyślałam, że wystarczy zmienić dietę i wymyśleć nowe świąteczne dania. Przedyskutowałam to z sąsiadką, która jest znawczynią tematu. To właśnie ona podpowiedziała mi, że niektóre suplementy żywieniowe potrafią uczynić cuda. Za jej radą, nabyłam dwa preparaty: Cholestone i Co Q10. Stosuję je regularnie i bez obaw poddaję się badaniom na poziom cholesterolu we krwi.
Niektóre składniki obniżające poziom cholesterolu
Olej lniany: Jest najbogatszym roślinnym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawiera w dużych ilościach przedstawicieli z rodziny omega-3 (kwas ?-linolenowy) oraz z grupy omega-6 (kwas linolowy), którzy – oprócz udziału w procesach metabolicznych – odgrywają istotną rolę w profilaktyce chorób układu krążenia. Związki te zmniejszają przede wszystkim stężenie osoczowych trójglicerydów, ponieważ hamują syntezę VLDL przez komórki wątrobowe.
Pektyny z jabłek: Znakomicie wiążą i wydalają nadmiar tłuszczów przyjętych z pożywieniem, co w efekcie powoduje spadek ogólnego poziomu lipidów we krwi. Pektyny poprawiają pracę jelit i tworzą korzystne środowisko dla rozwoju "przyjaznych" bakterii. Świetnie pochłaniają wodę, tworząc masę, która wywołuje uczucie sytości.
Czosnek: Zawiera liczne substancje, które – oprócz innych pozytywnych właściwości – zwiększają stężenie ochronnych lipoprotein HDL w stosunku do "złego" cholesterolu LDL. Zmniejszają w ten sposób ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Lecytyna: Dzięki właściwościom emulgującym, odgrywa znaczącą rolę w metabolizmie tłuszczów.
Antyoksydanty (witamina C i E): Wzmacniając wzajemnie swoje działanie, obok innych właściwości, chronią kwasy tłuszczowe przed szkodliwą oksydacją.
Chrom: Odgrywa istotną rolę w gospodarce tłuszczowej organizmu. Wpływa korzystnie na procesy metaboliczne w tkance tłuszczowej. Obniża poziom cholesterolu całkowitego i trójglicerydów we krwi, zwiększając jednocześnie stężenie "ochronnego" cholesterolu HDL.
SKLEP >>> TUTAJ
Wiecej na temat Coenzymu Q10 i ukladu sercowo – naczyniowego w artykulach: