Pytania i odpowiedzi

 CaliVita-najczęściej zadawane pytania dotyczące naturalnych suplementów diety CaliVita :

 

Do czego służą dodatki żywieniowe (preparaty uzupełniające dietę)? Czy można z nich korzystać podczas choroby, gdy bierzemy lekarstwa?

 

Kiedy zażywać preparaty uzupełniające?

 

Jak zażywać preparaty ziołowe?

 

Co oznacza termin "przedłużone działanie"?

 

Tabletki w całości czy przełamane?

 

Dlaczego korzystne jest przyjmowanie składników mineralnych w postaci chelatów?

 

Do czego służą dodatki żywieniowe (preparaty uzupełniające dietę)? Czy można z nich korzystać podczas choroby, gdy bierzemy lekarstwa?

 

Przy przewlekłej chorobie trzeba zazwyczaj regularnie zażywać leki, których nie da się zastąpić preparatami uzupełniającymi. Przedstawionych w tym katalogu produktów nie należy stosować zamiast nowoczesnego sposobu leczenia danej choroby. Dodatki żywieniowe mogą być natomiast stosowane w profilaktyce lub – za zgodą lekarza – jako wzbogacenie terapii, by przyspieszyć powrót do zdrowia.

 

Kiedy zażywać preparaty uzupełniające?

 

Większość preparatów przyjmuje się w czasie posiłku lub tuż po nim, ponieważ aktywność układu trawiennego i przebieg wchłaniania umożliwia wówczas lepsze ich wykorzystanie. Ponadto, małe tabletki prryjmowane na pusty żołądek mogą przejść przez przewód pokarmowy zbyt szybko, w połowie lub całkowicie nie wykorzystane. Wiele osób pije rano tylko kawę lub herbatę. Lekarstwa i ewentualnie dodatki żywieniowe zażywają więc na czczo. Z wielu przyczyn jest to niewłaściwe. Trzeba oddzielić w czasie przyjmowanie leków i suplementów, aby nie osłabiały lub nie antagonizowały nawzajem swego działania (przykładem może być niszcząca witaminę E jej reakcja z nieorganicznymi związkami żelaza). A zatem: jeżeli, zgodnie z zaleceniem lekarza, musimy zażyć leki rano, zróbmy to przy pierwszym śniadaniu, a preparaty uzupełniające przy drugim śniadaniu, np. około godziny 10.00. Oczywiście są jednak pewne wyjątki: np. kapsułki żeń-szeniowe lepiej zażyć na czczo (zamiast kawy!), gdyż w ten sposób najbardziej uwidoczni się ich pobudzające działanie. Witaminę C można przyjąć dopiero po 3-4 godzinach po nich, gdyż może ona osłabić lub nawet unieczynnić substancje aktywne zawarte w żeń-szeniu.

  

Jak zażywać preparaty ziołowe?

  

Preparaty ziołowe (np. czosnek, pietruszka) i preparaty zawierające błonnik (np. Nopalin, lucerna) należy przyjmować z dużą ilością płynów: przynajmniej 2,5-3,0 litrów wody mineralnej lub herbaty owocowej dziennie. Jest to szczególnie ważne w przypadku jukki(Yucca), która często nazywana jest "wymiataczem" toksyn z organizmu. Tak więc szkodliwe substancje rozpuszczalne w wodzie znikną bez śladu z organizmu, jeśli "wymyje się" je z nerek dużą ilością płynów.

  

Co oznacza termin "przedłużone działanie"?

 

Preparaty zawierające dużą dawkę witamin i składników mineralnych rozpuszczalnych w wodzie są przygotowywane w ten sposób, aby składniki czynne nie dostawały się od razu do nerek, lecz przez 10-18 godzin po spożyciu utrzymywały się na należytym poziomie we krwi. Są to preparaty ze znakiem TR (timed release). Przedłużone działanie osiągane jest poprzez związanie substancji czynnej (np. witaminy C) ze specjalnym "materiałem prowadzącym", który rozkłada się powoli w jelitach pod wpływem enzymów trawiennych; zachodzi stopniowe uwalnianie i wchłanianie do krwi substancji czynnej. Preparaty o przedłużonym działaniu zapewniają większą skuteczność, stały poziom składnika we krwi i jego mniejsze straty z moczem.

  

Tabletki w całości czy przełamane?

 

W wielu wypadkach tabletki trzeba zażyć w całości, nawet jeśli wydają się bardzo duże, (nawiasem mówiąc dorośli są w stanie połknąć w jednym kawałku przedmioty wielkości piłeczki ping-pongowej), ponieważ substancje czynne z przełamanej tabletki nie są właściwie wchłaniane. Odnosi się to zwłaszcza do wyżej wymienionych preparatów ze znakiem TR (timed release) oraz do tabletek powlekanych. Oczywiście nie dotyczy to przeznaczonych do gryzienia tabletek witaminowych dla dzieci oraz tabletek z papają, która pobudza trawienie.

  

Dlaczego korzystne jest przyjmowanie składników mineralnych w postaci chelatów?

 

Dostarczenie organizmowi biopierwiastków (mikro- i makroelementów) w postaci jonów jest bardzo ważne. Uzupełnienie minerałów jest zadaniem kompleksowym. Nie wystarczy, jeśli do preparatów uzupełniających doda się metale w postaci niezjonizowanej. Aby mogły zostać przyswojone, muszą zaistnieć w preparacie w specyficznej formie chemicznej. Badania cyrkulacji składników mineralnych w organizmie wykazały, że dla zdrowia najodpowiedniejsze są połączenia metali i związków organicznych (tzw kompleksy chelatowe). Nazwa ta pochodzi stąd, że związek organiczny otacza jony metali jak "szczypce" (z greckiego – chele) i przyjmuje wolne pary elektronów danego jonu. Substancje mineralne w tej formie wchłanianie są od 3 do 10 razy lepiej niż w innych formach; jednocześnie w tej postaci są odporne na działanie substancji ograniczających ich przyswajanie przez organizm, np. szeroko rozpowszechnionych w produktach roślinnych fitynianów lub szczawianów) Z przyczyn wyżej wymienionych, preparaty te uchodzą za najnowocześniejsze; nie tylko ich skład, lecz i jakość odpowiada najwyższym wymaganiom.

  

Dlaczego niektóre preparaty mają postać kapsułek?

 

Kapsułki chronią substancję akrywną preparatu przed niszczącym działaniem kwasów żołądkowych. Chodzi też o to, by substancja czynna znajdująca się w kapsułce nie zmieniła odczynu pH i nie spowodowała nadkwaśności objawiającej się zgagą (np. może tak działać czosnek). Producenci, którzy starają się osiągnąć najwyższą jakość, zamykają w kapsułkach rylko takie substancje aktywne, które w tabletkach trzeba by łączyć z substancjami pomocniczymi. Dlatego też nie powinno się otwierać kapsułek. Jeśli jednak tak się stanie, trzeba liczyć się z wyżej wymienionymi niekorzystnymi skutkami ptzyjęcia preparatu bez osłony.

 

LEGENDA CALIVITA

 

Do oznaczeń TERMINU WAŻNOŚCI na oryginalnych etykietach pojemniczków z produktami CALIVITA. Wobec powtarzających się zapytań ze strony Państwa jak odczytywać terminy przydatności naszych produktów do spożycia objaśniamy uprzejmie co następuje:BEST IF USED W…znaczy:NAJLEPIEJ UŻYĆ (SPOŻYĆ) PRZED(terminem…….)

  

PRZYKŁADY:

  

BEST IF USED BY APR/01/2005 znaczy, że: należy spożyć (użyć) najpóźniej do 01 kwietnia 2005 roku

 

Recent Posts